باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

در قسمت شمال غربی خارج از شهر شیراز در فارس و در دامنه ی کوه آسیاب سه تایی و در ۲-۳ کیلومتری کوه باباکوهی در شیراز باغ بزرگ و زیبایی قرار دارد که به باغ ارم شهرت یافته و جزو میراث جهانی قرار گرفته است.

پس از گذشت سال ها و پیشروی شهر ، این باغ در بافت شهری قرار گرفته است. باغ ارم در دوران سلجوقیان و به فرمان سنجر شاه سلجوقی حکمران وقت فارس بنا شده است که به مدت ۷۵ سال در تصاحب سران ایل قشقایی بوده است. بنای اولیه ی عمارت درونی باغ توسط جانی خان قشقایی اولین ایلخان قشقایی و پسرش محمد قلی خان در زمان فتحعلی شاه قاجار بنا شده است.

به دلیل موقعیت و جلال عمارت برمی آید که از این باغ بعنوان مرکز حکمرانی بر مردم استفاده می شده است.

این عمارت را معمار حاج محمد حسن که یکی از بهترین معماران آن دوران بوده است بنا نهاده است.

پس از آن در زمان ناصرالدین شاه قاجار، میرزا حسن علی خان نصیر الملک باغ را خریداری و عمارت فعلی را به جای عمارت ایلخانی ساخته است. که بعد از وفات وی و در دوران پسرش تزئینات باغ در سال ۱۳۱۱ به پایان رسیده است.

داخل عمارت باغ ارم شیراز
نمایی از داخل عمارت باغ ارم شیراز

پس از آن این باغ به دانشگاه شیراز تعلق گرفت که در ابتدا و پس از مرمت آن برای برگزاری اجلاس شکوهمند از آن استفاده می شده که هم اکنون بعنوان باغ گیاه شناسی و برای تحقیق از آن استفاده می نمایند.

در سه دهه ی پیش و طی مرمت ها بخش هایی از جمله کوشک هایی در سمت غربی باغ اضافه شد.

زمین باغ به شکل مربع مستطیل با مساحتی بالغ بر ۱۱۰۳۸۰ متر مربع است.

این باغ از غرب به شرق دارای شیب است که عمارت اصلی در مغرب و در بلندی باغ قرار دارد.

کوشک اصلی سه طبقه دارد و شامل سه مجلس بزرگ و دو مجلس کوچک کاشی کاری شده با کاشی های لعابدار و رنگی است.

از نقاشی ها میتوان سر در عمارت سه دایره به شکل هلال روی هم قرار رفته اند که در یکی عکس ناصرالدین شاه و در دیگری داستان های فردوسی و نظامی و ادبیات کهن و در سومین دایره قصه های مذهبی کاشی کاری شده است را نام برد.

طبقه ی زیرین عمارت برای تابستان ها طراحی شده که دارای حوض خانه ی بزرگی بوده و نهری از وسط تالار میگذشته که ابتدا به استخر و سپس به حوض بزرگ عمارت میریخته است که مساحت این حوض به ۳۳۵ مترمربع می رسد.

درختان باغ به دو دسته ی میوه دار و تزئینی تقسیم می شوند که می توان سروناز باغ را برای درختان تزئینی مثال زد که با طول ۳۵ متر بزرگ ترین سروناز شیراز است.

از دیگر درختان تزئینی باغ، کاج، ارغوان، افرا، بید مجنون، سیاه بید، زبان گنجشک، بیدمشک، سپیدار و اکالیپتوس است.

باغ نارنج و انار بزرگترین باغ های ارم هستند. ازگیل، خرمالو، گردو، زردآلو، بادام،سیب، به و گلابی نیز در این باغ کشت می شود.

مطلب پیشنهادی

سفر به شمال ایران با قطار

سفر به شمال ایران با قطار

سفر به شمال ایران یکی از پر طرفدار ترین سفر ها در میان ایرانیان می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *