خانه / جاذبه های گردشگری ایران / تاریخ مختصری از اصفهان
مختصری از تاریخ اصفهان
مختصری از تاریخ اصفهان

تاریخ مختصری از اصفهان

مناسب ترین حالت برای سفر به یک شهر این است که در مورد فرهنگ و تاریخ آمیخته شده با مردم شهر را بدانید و از آن لذت ببرید.گذشته از همه این موارد هر ایرانی وظیفه دارد که در مورد تاریخ کشور و شهر های خود آگاهی کامل داشته باشد و اطلاعات کافی در مود جاذبه های گردشگری ایران داشته باشد. در ادامه قصد داریم که شما را با تاریخ مختصری از اصفهان آشنا کنیم.

از مردمان دارالخلافه بعضی در نزد برتر جاه محمودخان کلانتر ، شاکی شدند از این که ناحیه ای جاهای شهر را کثیف در آن زمان احتمالاً کسیف نوشته می شده است نگاه می دارند و موجب ناخوشی در میان خلق می شود، لهذا نام برده از ریکاها التزام دریافت کرده و همه کوچه ها و معابر را به آنها گروه به گروه شاخه کرده که دو روز به دو روز کوچه ها را پاک و مبرا نمایند .

تاریخ اصفهان
چندی پیش از این امنای دولت علیه در این باب نظام خوب گذاشته بودند ، چون که کل اطبای روز زمین فهمیده اند که باعث ناخوشی در هر جا کثافت کوچه ها و تعفن هوای آنجاهاست و این قرار داره به جهت خلق نفع بسیاری دارد و کلانتر در این باب منتهای سعی و کوشش را دارد که آنچه ممکنش باشد شهر را پاک و پاکیزه نگاه بدارد که خدای ناخودآگاه مردم بیمار نشوند.

گذشته ی اصفهان
شهر اصفهان از نظر آبادی و صنعت و هنر در مرکز فلات ایران راجع به کلیه کسانی که به ایران هجوم می‌آوردند مورد توجه بود تیمور زمانی که در خراسان بود پابند یک نوع آسیب شد که پزشکان تشخیص دادند که این آفت در نتیجه گرمی منش است و تنها آبلیموی شیراز است که رفع این زیان را می‌کند.

تاریخ اصفهان
تیمور از این جهت نامه‌ای به شاه پیروز از آل مظفر فرستاد و از او استدعا کرد که چندین ظرف بزرگ آبلیموی شیراز به سرعت به خراسان بفرستد. شاه پیروزمند در جواب تیمور نوشت: «من دکان داروفروشی ندارم که تو مرا خوار می‌کنی و فكر می‌کنی که از نسل چنگیز هستی و من برای تو آبلیمو بفرستم. این کار خیال باطلی است.
بیشتر مردم این تیره نیك آیین می‌باشند و شماری آذرپرست نیز در میانشان زندگی می‌کنند . نیاکان آنان آرایی‌نژاد بوده‌اند ، که در گذشته‌های دور از دامنه‌ی کوهستان قفقاز گذر کرده به سوی ایران و هندوستان ، از جمله استان اصفهان سرازیر شده‌اند .

تاریخ اصفهان
بعضی از پژوهشگران بر این باورند که نسبت این تیره به منوچهر ، پادشاه پیشدادی ایران زمین می‌رسد و آداب این مردم، بین سده‌های ۸ و ۱۴، پدیدار و گشادگی پیدا کرده است .با این حال بایستی گفت که این تیره در گذر زمان با مردمانی ، چون عرب ، ترک ، مغول ، … جماع کرده و منشا خالصی ندارند ، ولی ایرانیانی که به مراسم زرتشت مانده‌اند ، از این آلایش به دور بوده‌اند .

مطلب پیشنهادی

شهرهای زیبای اصفهان

شهرهای زیبای استان اصفهان

استان اصفهان در کنار تهران، تبریز، مشهد و شیراز از جمله بزرگترین و مهمترین استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *