خانه / جاذبه های گردشگری ایران / اردستان، شهری با قدمتی تاریخی
اردستان، شهری با قدمتی تاریخی

اردستان، شهری با قدمتی تاریخی

اصفهان از زیباترین و پرگردشگرترین شهرهای کشورمان است که تماشای جاذبه های گردشگری بی شمار و بسیار تماشایی آن همواره برای گردشگران داخلی و خارجی بسیار هیجان انگیز بوده است اما کم لطفی است اگر نخواهیم به دیگر شهرستان های این استان زیبا اشاره نکنیم.

شهر رضا، شاهین شهر، رضوان شهر، فولاد شهر، نجف آباد، کشان، نائین، اردستان و… همگی از جمله شهرستان های مهم اصفهان بشمار می روند که هر یک دارای جاذبه های توریستی بسیار منحصر به فردی هستند.

در این مقاله می خواهیم شما را به اردستان، شهری با قدمتی تاریخی ببریم که بی شک از آشنا شدن با آن لذت خواهید برد.

روستای لاسیب اردستان
روستای لاسیب اردستان

در اتوبان قم-کاشان زمانی که به سمت اصفهان حرکت می کنید، حدود ۱۰۰ کیلومتری اصفهان با تابلوی شهرستان اردستان مواجه می شوید. اگر اهل استان اصفهان نباشید و احیانا این شهر را نشناسید، حتما نام سید حسن مدرس، آیت ا… بزرگ زمان رضاشاه پهلوی را شنیده اید؛ سید حسن مدرس از دیار اردستان بود…

اردستان را در گذشته با نام های ارد استان، ارگستان و ارگ دستان نیز می شناختند. جمعیت این شهرستان در حال حاضر چیزی نزدیک به ۱۶ هزار نفر است که بیشتر آنها در مرکز این شهرستان ساکن هستند.

مسجد جامع اردستان
مسجد جامع اردستان

این شهر به سبب قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی کویری، در اکثر زمان های سال دارای آب و هوایی گرم و خشک است؛ البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که در اطراف این شهرستان دو جاده فرعی طولانی وجود دارد که یکی از آنها به شهرستان نطنز استان اصفهان منتهی می شود و در این دو جاده شما می توانید روستاها و ده‌های متعدد کوچکی را مشاهده کنید که همگی آنها سرسبز بوده و به همین سبب دارای آب و هوای بسیار مطبوعی حتی در روزهای گرم سال هستند.

مسجد جامع اردستان
مسجد جامع اردستان

سرهنگچه، خرم آباد، همبر، دوک، کچوسنگ، شیده و… از جمله ده‌های معروف این شهرستان تاریخی هستند. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا به این شهرستان لقب تاریخی داده ایم؟

شاید تعجب کنید اگر به شما بگوییم که برخی از مورخان اردستان را زادگاه کاوه آهنگر می دانند! در یکی از محله های این شهرستان که کبودان نام دارد، باغی به نام باغ کاوه را می توانید مشاهده کنید که به همراه احداث قنات دو طبقه مون به کاوه آهنگر نسبت داده شده اند.

بد نیست بدانید که قنات دو طبقه مون یکی از تاریخی ترین قنات های کشور و از جمله مهمترین جاذبه های گردشگری ایران است که از عجیب ترین سیستم آب‌رسانی کشور در عصر قدیم برخوردار است.

ورودی قنات دو طبقه مون
ورودی قنات دو طبقه مون

لازم بذکر است که در افسانه های فولکلوریک نیز نام اردستان ذکر شده است که محل تولد رستم دستان را به آن نسبت داده اند. همچنین بر اساس اسناد تاریخی معتبر گفته شده است که این شهرستان در دوران اشکانی ها و در عصر فرومان روایی اردوان چهارم پایتخت ایران بوده است. همچنین باید به این نکته هم اشاره کنیم که در زمان آخرین پادشاه صفوی زمانی که اشرف افغان به اصفهان حمله ور شد، مردم اردستان به گونه ای از این شهر حراست کردند که حتی اشرف افغان نیز به حیرت افتاده بود.

اما می رسیم به یکی دیگر از جاذبه های تاریخی و نادر شهر یعنی مسجد جامع اردستان

این مسجد که دارای چهار ایوان بسیار زیبا و حیرت انگیز است، به دستور عبدالعزیز اجلی در قرن سوم قمری بر روی بنای آتشکده قدیمی ساخته شد که البته هنوز می توانید آتشکده ها را نیز در گوشه ای از این مسجد ببینید.

مسجد و آب انبار خسرو
مسجد و آب انبار خسرو

مسجد خسرو و آب انبار بسیار با قدمتی که رو به روی مسجد جامع واقع گردیده اند از دیگر بناهای عجیب و بسیار با قدمت اردستان هستند که در زمان سفر به اردستان لازم است تا از آنها نیز حتما بازدید کنید.

معمولا در فصول مختلف سال گردشگران خارجی زیادی به این شهرستان مراجعه می کنند که بیش از همه دیدن مسجد جامع تاریخی این شهر با آن قدمت باور نکردنی‌اش برای آنها بسیار هیجان انگیز، عجیب و منحصر به فرد است.

مطلب پیشنهادی

شهرهای زیبای اصفهان

شهرهای زیبای استان اصفهان

استان اصفهان در کنار تهران، تبریز، مشهد و شیراز از جمله بزرگترین و مهمترین استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *