خانه / جاذبه های گردشگری ایران / ارگ بم، معروف ترین جاذبه تاریخی کرمان
ارگ بم، معروف ترین جاذبه تاریخی کرمان
ارگ بم، معروف ترین جاذبه تاریخی کرمان

ارگ بم، معروف ترین جاذبه تاریخی کرمان

کرمان از جمله استان های کویری و قدیمی کشورمان است که مردم خون‌گرم آن همیشه از سوی ایرانیان تحسین شده اند. با توجه به منطقه جغرافیایی این استان نباید انتظار داشته باشید که دشت های سرسبز و جاذبه های گردشگری خیلی خاصی را در آن ببینید اما مکان ها و آثار تاریخی این شهر همواره از مهمترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می‌شده اند.

ارگ بم، معروف ترین جاذبه تاریخی کرمان
ارگ بم، معروف ترین جاذبه تاریخی کرمان

ارگ بم را که می شناسید… بی شک ارگ بم، معروف ترین جاذبه تاریخی کرمان و ایران است که در این مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت. با چوپانان همراه باشید.

ارگ بم
ارگ بم

در ابتدا باید بگوییم که ارگ بم نزدیک به ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و همین موضوع کافی است تا به اهمیت بالای این بنای تاریخی پی ببرید. در ۲۰۰ سال قبل نیز اتفاقات دیگری در ارگ بم افتاد که تقریبا تازه تر از اتفاقات گذشته در این شهر است و آن چیزی نیست جز کشمکش های آقا محمد خان قاجار که در نتیجه آن لطفعلی خان زند کشته شد.

آیا می دانستید که ارگ بم عظیم ترین بنای خشتی در دنیاست؟ ارگ بم نه تنها برای ما ایرانی ها ارزش و اعتبار بالایی دارد بلکه در نظر یونسکو نیز آنقدر با اهمیت بوده که در میراث جهانی آنها نیز به ثبت رسیده است. این بنای با شکوه هر ساله بخصوص در ایام نوروز توسط هزاران گردشگر از سراسر کشورمان مورد بازدید قرار می گیرد که به این مقدار باید گردشگران خارجی را نیز اضافه کنیم.

ارگ بم
ارگ بم

لازم بذکر می باشد که در متن های تاریخی گفته شده است بهمن اسفندیار پدیدآورنده ارگ بم بوده و وی را یکی از شاهان دوره هخامنشی قلمداد کرده اند. ارگ بم بارها در برهه های مختلف تاریخ ایران مورد هجوم و حمله قوم های مختلف قرار گرفته و بارها ویران شده است، اما با این وجود هر بار بازسازی شده تا به امروز که همچنان باپرجاست.

بد نیست بدانید که وسعت ارگ بم چیزی در حدود ۲۰ هکتار است و حتی تا ۱۵۰ سال گذشته در آن سکونت رواج داشته است. پس از آن در سال ۱۳۴۵ بود که برای اولین بار این مکان بعنوان جاذبه گردشگری معرفی شد و در لیست میراث ملی کشورمان قرار گرفت. این بنا نمونه کامل معماری اصیل و شاهکار ایرانی است که گردشگران خارجی از تماشای آن همواره انگشت به دهان مانده اند!

ارگ بم در حال مرمت
ارگ بم در حال مرمت

اما آخرین واقعه تلخی که موجب ویرانی عظیمی در این بنا گردید مربوط به سال ۱۳۸۲ و واقعه تلخ زلزله بم می باشد. شدت این زلزله به حدی بود که شمار زیادی از هموطنان‌مان در آن حادثه جان باختند و ارگ بم نیز دوباره غروب کرد. از آن زمان تا کنون ارگ بم همچنان در حال مرمت است و خوشبخاته بیشتر قسمت های آن مورد بازسازی قرار گرفته است و تا حدی ارگ بم دوباره احیا شده است. اما در منطقه کرمان تاکنون بارها پس لرزه هایی رخ داده که موجب آسیب رسیدن مدوام به این مجموعه گران‌بها شده است.

در تصاویر ماهواره ای زیر می توانید شدت زلزله بم را قبل و بعد از حادثه مشاهده نمایید:

بم پیش از زلزله
بم پیش از زلزله
بم پس از زلزله
بم پس از زلزله

ناگفته نماند که در چند سال اخیر کاوش های متعددی در ارگ بم انجام شده که کشف تاسیسات آب‌رسانی مخفی این ارگ در طی این کاوش‌ها یکی از نتایج آن بوده است. امیدواریم حفظ این بنا همانگونه که پس از زلزله بیشتر مورد توجه قرار گرفته، همچنان ادامه پیدا کند و ما بتوانیم از این میراث با ارزش خود برای سالیان متمادی نگهداری کنیم تا ارگ بم نیز به سرنوشت تخت جمشید که حالا بیشتر شبیه ویرانه است، دچار نشود!

مطلب پیشنهادی

شهرهای زیبای اصفهان

شهرهای زیبای استان اصفهان

استان اصفهان در کنار تهران، تبریز، مشهد و شیراز از جمله بزرگترین و مهمترین استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *