خانه / جاذبه های گردشگری ایران / چشمه باداب سورت

چشمه باداب سورت

چشمه های باداب سورت

چشمه باداب سورت، واقع در روستای اروست بخش چهار دانگه ساری، یک چشمه پلکانی بی نظیر در ایران و در جهان است. این چشمه ها ۱۸۴۱ متر از سطح دریا بالاتر اند و اطرافشان پوشیده از درتخچه های زرشک وحشی و جنگل های سوزنی برگ است.

چشمه های باداب سورت
چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت در سال ۱۳۸۷ توسط میراث فرهنگی به عنوان دومین چشمه آب شور جهان پس از دماوند ثبت شده است. باداب سورت شامل چندین چشمه است که هر کدام به لحاظ رنگ، بو و مزه آب های متفاوتی دارند. آب چشمه ی پر آب بسیار شور و شامل استخری با قطر ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمه دوم ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است. آب های رسوبی و معدنی حوضچه های پلکانی با آب هایی به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز به وجود آورده است در اصل آب چشمه به هر مسیری که حرکت کند پلکان ها و آثار زیبایی را به جا می گذارد و این جادبه اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه های باداب سورت است که باعث جذب گردشگران بسیار می شود. البته قرار گرفتن چشمه در کوهستان و مناظر اطراف هم مزید بر علت شده و زیبایی این منطقه را چند برابر کرده است.

باداب سورت به معنای شدت اثر آب گاز دار است و در زبان محلی به آن اروست وائو یا بادو می گویند. امروزه آب چشمه بر روی حدود ۱۰۰۰ متر مربع از پلکان ها جریان دارد. این در حالی است که در گذشته آب چشمه بیشتر بوده و در حدود سه هکتار پلکان ایجاد کرده است. امروزه آب بر روی همه پلکان ها جریان ندارد.

یکی دیگر از چشمه های باداب سورت چشمه آب معدنی است که آب آن املاح معدنی قابل توجهی از جمله کربنات سدیم، یاسولفات سدیم و… در خود دارد. این چشمه ها اغلب در تابستان برای آب درمانی استفاده می شود. در کف یکی از این حوضچه ها حفره ی عمیقی به عنوان برمودای اروست وجود دارد که از کنار آن رسوبات سیاه رنگی تولید می شود که جهت درمان درد های کمر، پا، امراض پوستی، رماتیسم و میگرن سودمند است.

رسوبات چشمه های باداب سورت
رسوبات چشمه های باداب سورت

این چشمه به خاطر املاح نمکی بسیاری که در خود دارد در زمستان به هیچ عنوان یخ نمی زند و همچنین هیچ جانوری هم در آن زیست نمی کند. چشمه های کوچک تر این مجموعه به اکسیر حیات معروف اند. اگر از چشمه های باداب سورت اروست به سمت شمال بروید در ارتفاعات به جایی معروف به گودال زمان بر می خورید که قدمتی بسیار بیشتر از جشمه های باداب سورت دارد.

این چشمه صد ها سال است که خشک شده اما آثار زیبایی از ان به جای مانده است. یک مکان دیگر به نام باداب کوچک که به شورسر نیزمعروف است هم در این مجموعه وجود دارد که شامل دوچشمه بسیار کوچک است که خواص درمانی بسیار خوبی دارند. دمای آب در این چشمه ها بسیار معتدل است و در همه ایام سال پر آب هستند. غروب و طلوع افتاب یکی از زیبا ترین صحنه هایی است که می توانید در این چشمه ها شاهد آن باشید تلالو خورشید در حوضچه ها و رنگ های عجیب و غریبش باعث به وجود آمدن سایه روشنی خیال انگیز می شود که هربیننده ای را به خود میخکوب می کند.

مطلب پیشنهادی

شهرهای زیبای اصفهان

شهرهای زیبای استان اصفهان

استان اصفهان در کنار تهران، تبریز، مشهد و شیراز از جمله بزرگترین و مهمترین استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *