خانه / جاذبه های گردشگری ایران / شهرهای زیبای استان اصفهان
شهرهای زیبای اصفهان

شهرهای زیبای استان اصفهان

استان اصفهان در کنار تهران، تبریز، مشهد و شیراز از جمله بزرگترین و مهمترین استان های کشورمان در حوزه توریسم هستند که سالیانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیار زیادی می باشند. در این استان شهرستان های بسیار زیبایی نیز وجود دارد که شاید کمتر کسی از وجود آنها مطلع باشد.

شهرضا

شهرستان شهرضا یکی از زیباترین شهرستان های استان اصفهان با پیمایش ۲۹۸۳/۷۴۹ کیلومتر مربع و با خراج ۱۸۲۵ متر از سطح دریا در دشت نسبتا همواری قرار داردکه بیش از یک سوم پیرامون ی این آبادی کوهستانی و دارای آب و سماوی در ناحیه شرق گرم و خشک و در جنوب و جنوب غربی کوهستانی می باشد. در ۸۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع گردیده و از مختص به فردترین شهرهای استان اصفهان است، دارای یک بخش مرکزی و ۴ دهستان از شمال غرب به مبارکه، از جنوب شرق به استان فارس، از شرق به بلد اصفهان و از غرب به دهاقان بی منتها می شود.


نائین

شهرستان نائین از شگفت انگیزترین شهرهای استان اصفهان و جاذبه های گردشگری ایران در ۵۳ درجه و ۴۵ نكته لحظه و ۳۰ نفس طول جغرافیایی و ۳۲ درجه و ۵۲ نكته لحظه عرض جغرافیایی در وهن آسیب ۱۴۵ کیلومتری شرق مرکز استان قرار دارد. از شمال به شهرستان اردستان و کاشان از توابع اصفهان، از غرب به استان اصفهان، از جنوب و شرق به استان یزد بی پایان می شود. این آبادی با مساحتی برابر ۳۵۰۴۹ کیلومتر مربع وسیع ترین مدینه های استان اصفهان می باشد.

در حال حاضر این ناحیه شامل سه بخش مرکزی، انارک، خور و بیابانک و چهار نقطه شهری به نام نائین، خور، جندق، انارک، هشت دهستان شامل کوهستان به مرکزیت روستای بلان، فغستان آتشكده به مرکزیت روستای کجان، بافران به مرکزیت روستای بافران، لای سیاه به مرکزیت روستای هماباد، چوپانان به مرکزیت روستای چوپانان، نخل زار به مرکزیت روستای مهرجان، بیابانک به مرکزیت روستای فرخی و جندق به مرکزیت شهر جندق است.

تیران و کرون

شهرستان تیران و کرون از شهرهای زیبای استان اصفهان با سطح اندازه گیری ۱۶۲۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۷۰ هزار نفر در ۵۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار متاثر و در بین ناحیه های استان اصفهان می درخشد. از شمال و شرق به نجف آباد، از جنوب به لنجان و استان چهارمحال و خوش بختی و از غرب به چادگان و فریدن نامحدود و متناهی می شود. به لحاظ فطری این شهرستان در میان کوه های زاگرس شرقی و در ارتفاع ۱۸۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

خوانسار

نام خوانسار از جانان ترین شهرهای استان اصفهان از دو بخش خوان و سار تشکیل شده که خوان به معنی چشمه و سار پسوند کثرت و زیادت است و حکایت از سرزمینی با چشمه سارهای كثرت دارد و شاهد آن نیز وجود چهار صد و پنجاه چشمه در این منطقه است. این ماه از ناحیه های استان اصفهان و در غرب اصفهان واقع گردیده که از شمال به گلپایگان، از شرق به تیران و کرون و نجف آباد، از جنوب و غرب به فریدن بی نهایت بوده و در دره ای خوش آب و هوا و خرم واقع گردیده است، دارای سامان مفت ییلاقی با شتا هایی راحت و زمستان هایی نسبتا سرد می باشد. دیرینه شاهنامه خوانسار از زیباترین شهرهای استان اصفهان به هفهف پوزپلنگ نوین باز می گردد.

مطلب پیشنهادی

زیباترین کویرهای ایران

کشور ما به سبب واقع شدن در محیط جغرافیایی گرم و خشک، کویرهای بی شماری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *