خانه / جاذبه های گردشگری جهان / لشگر سفالین در چین
لشگر سفالین در چین
لشگر سفالین در چین

لشگر سفالین در چین

کشف لشگر سفالین چین متشکل از ۸ هزار سرباز یکی از عجیب ترین و مهم ترین کشفیات قرن بود که حالا تبدیل به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری جهان است. در ماه مارس سال ۱۹۷۴ یک مزرعه دار چینی در حین کندن زمین برای رسیدن به آب در نزدیکی کوهستان لیشا این گنجینه با ارزش را یافت. این سربازان و اسب های سفالی به همراه جنازه ” کین شی هوآنگ ” اولین امپراطور چین که قدمت آن به ۲۲۱ سال قبل از میلاد مسیح می رسد ، دفن شدند. از آن جایی که ابعاد این سربازان همانند انسان های واقعی است ، تنها نتیجه ای که باستان شناسان گرفتند این بود که امپراطور هوآنگ برای اینکه لشکری برای محافظت از خود در دنیای دیگر داشته باشد از تمام سفالگران و مجسمه سازان چین خواسته تا این مجسمه ها را بسازند تا وی بتواند در دنیای مردگان نیز فرمانروایی کند.

لشگر سفالین در چین
لشگر سفالین در چین

شاید آرایش و پوشش و کلاه نظامی این لشکر و قرار گیری آنان در یک و نیم کیلو متری مقبره امپراطور هوآنگ رو به سرزمین های دشمن نشانه ای برای تایید این نظریه باشد. ساخت این مجموعه گران بها از زمانی که امپراطور تنها ۱۳ سال داشت ، شروع شد. یکی از دلایل آن دستور این پادشاه نوجوان به عدم شباهت چهره های این سربازان بوده است. نکته جالب ساخته شدن مجزای سر ، دست ها ، پا ها و تنه و در نهایت قرار گرفتن آن ها روی هم می باشد. هشت نوع قالب بدنی برای ساخت در نظر گرفته شده بوده است.

از آنجایی که هر نفر دستور داشت تا اسم خود را بر روی مجسمه ای که می سازد حک کند تا در صورت پیش آمدن مشکل فرد خاطی شناسایی و محاکمه شود ، باستان شناسان توانستند نام همه افرادی که در این پروژه عطیم مشارکت داشتند را تشخیص دهند.

لشگر سفالین در چین
لشگر سفالین در چین

این ارتش در سه گودال آرایش یافته اند. گودال اول به سربازان پیاده نظام تعلق دارد. در گودال دوم می توان سربازان سواره نظام را دید و افسران و درجه داران در گودال سوم قرار گرفته اند. درجه نظامی هر سرباز را می توان از روی مدل موی او به خوبی فهمید.

به دلیل محل دفن این امپراطور و لشکر سفالینش در کوهستان احتمالا مصالح ساخت از همان جا تهیه شده است. علاوه بر این لشکر و مقبره عظیم و زیبای امپراطور ، کاخ ها ، ساختمان ها ، تالار ها و اتاق های فراوانی وجود دارند که در بین دیوار های بلندی محصور شده اند. مجسمه های سفالین کوچکتری نیز کشف شده اند که احتمالا گروه سرگرمی همراه سربازان می باشند.

پس از چندی دیگر و با کند و کاو های بیشتر معبد هرمی ” شی هوآنگ دی ” به ارتفاع ۷۶ متر و زیر بنای ۳۵۰ متر مربع کشف شد. برای جلوگیری از آسیب رساندن به اشیا مدفون شده در معبد مسئولین تصمیم به متوقف ساختن عملیات حفاری گرفتند. انتشار عکس ها و فیلم ها نیز ممنوع است و تنها برخی از مقامات سیاسی مهم مانند ملکه الیزابت دوم توانسته اند آن را از نزدیک ببینند.

مطلب پیشنهادی

چگونه از ریازان دو قلو بازدید کنیم

داستان شهر « ریازان» واقع در بخش اروپایی روسیه در ساحل رودخانه « اوب» غیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *