خانه / جاذبه های گردشگری جهان / آشنایی با روستای یوتوق

آشنایی با روستای یوتوق

کشور چین به لحاظ برخورداری از جاذبه های توریستی، بسیار غنی، با قدمت و با شکوه است اما هنوز هم برخی از جاذبه های توریستی این کشور هستند که برای عده زیادی از گردشگران نا آشنا و معرفی نشده است! روستای یوتوق یکی از این جاذبه هاست که بد نیست کمی با آن آشنا شویم.

چین‎ ‎با نام رسمی‎ ‎جمهوری خلق چین پرجمعیت‌ترین کشور دنیا‎ ‎با بیش از ۳/۱ میلیارد نفر سکنه‌است. این‎ ‎کشور‎ ‎که در شرق قاره‎ ‎آسیا‎ ‎واقع ‏شده توسط‎ ‎حزب کمونیست چین‎ ‎در قالب نظام تک‌حزبی‎ ‎اداره می‌شود‎.‎‏ عاصمه این کشور پکن می باشد.

جمهوری خلق چین با حدود ۶/۹ میلیون کیلومتر مربع‎ ‎سومین یا چهارمین کشور وسیع دنیا‎ ‎و رستاخیز کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی ‏‏است‎.‎‏ تمدن‎ ‎چین باستان‎ ‎یکی از کهن‌ترین‎ ‎تمدن‌های‎ ‎تاریخ‎ ‎است که در كناره ها حاصل‌خیز‎ ‎رود زرد‎ ‎که در ‏دشت شمال چین جاری‌ست شکوفا شد . نظام سیاسی چین بیش از ۶ هزار سال نهاده شده بر حكومت مجزا از هم ارث بردن ارثی بود.

چین یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی دنیا را داشته‌است. این کشور هم‌اکنون بزرگترین صادرکننده و پسین واردکنندهٔ بزرگ کالا است ودومین ‏اقتصاد بزرگ دنیا بر پایهٔ وضع تمام عیار داخلی‎ ‎را در بندگی دارد‎.‎‏ چین عضو دائم‎ ‎شورای طمانینه و آشوب اداره ملل‎ ‎و سازمان‌های چندجانبه‌ای ‏همچون‎ ‎سازمان سوداگری جهانی،‎ ‎اپک،‎ ‎سازمان همکاری شانگهای‎ ‎و‎ ‎گروه ۲۰است‎.‎‏ ین به عنوان‎ ‎کشوری دارای سلاح هسته‌ای‎ ‎از ‏بزرگترین‎ ‎ارتش‎ ‎دائمی دنیا و‎ ‎دومین اعتبار دفاعی بزرگ‎ ‎دنیا متمتع است. چین بازهم از سوی برخی از دانشگاهیان، تحلیل‌گران نظامی، ‏اقتصادی و سیاسی یک‎ ‎ابرقدرت‎ ‎بالقوه لقب گرفته‌است‎.‎‏ زبان چینی‎ ‎با ۱،۳۹۰،۰۰۰،۰۰۰ نفر داستانسرا پرشمارترین زبان دنیا به شمار می رود‎.‎ ‏‏

این ترفیه کوچک و جاذبه گردشگری جهان که در شمالی ترین نقطه ی صحرای تاکلیماکان (Taklimakan) واقع شده، با ساکنینش سر ناسازگاری دارد. شتا های این منطقه سرد و خشک و شتا هایش داغ و جهنمی است. در بهار و پاییزهای کوتاهِ این منطقه، تفریط موقت و مردد هوا برای مدتی کوتاه، به ساکنین این روستا فرصت معیشت خوش گذرانی كردن می دهد. اما علیرغم این كشور خشن، فرهیختگی غنی و معماری صریح و کشاورزی داهیانه ی این دهكده همچنان خلل ناپذیر باقی الباقی است.

مرز این شهر هم به همین نحو سوراخ سوراخ است و حیاط پشتی خانه ها به تاکستان هایی متصل است که تویوق را تبحر و تماماً دره را پوشانده اند. یک روش مساقات كهنه و جدید زیرگذر به نام کاریز (یا قنات) به ساکنین تویوق این امکان را می دهد که در یک زمین بی آب و علف به کشاورزی درگیر شوند. شبکه ای زیرزمینی از این مسیل های به هم بلاانقطاع :صفت پیاپی به بومیان این منطقه امکان درس رز مانایزی (Manaizi) را داده که طعم مطبوع و بافت بی هسته آن شهرت دارد.

در حومه ی تویوق، مثوی حجامه، اولیه اویغوری که به اسلام گرویده، قرار گرفته است. این تربت توسط اویغورهای بومی مقدس نهان می شود و قرن هاست که زیاتگاره جانان این قوم است. نامربوط نیست که قبر روستای تویوق کاملاً به شهر متصل است و آرامگاه های آن نیز با سفالکاری های برتر و حکاکی های گلی اتساق شده اند.

مطلب پیشنهادی

چگونه در روسیه اقامت کنیم

تمام اجناسی که در روسیه بیع یا فروخته می شوند، همه تنها با روبل (واحد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *