خانه / جاذبه های گردشگری جهان / آشنایی با روستای یوتوق

آشنایی با روستای یوتوق

کشور چین به لحاظ برخورداری از جاذبه های توریستی، بسیار غنی، با قدمت و با شکوه است اما هنوز هم برخی از جاذبه های توریستی این کشور هستند که برای عده زیادی از گردشگران نا آشنا و معرفی نشده است! روستای یوتوق یکی از این جاذبه هاست که بد نیست کمی با آن آشنا شویم.

چین‎ ‎با نام رسمی‎ ‎جمهوری خلق چین پرجمعیت‌ترین کشور دنیا‎ ‎با بیش از ۳/۱ میلیارد نفر سکنه‌است. این‎ ‎کشور‎ ‎که در شرق قاره‎ ‎آسیا‎ ‎واقع ‏شده توسط‎ ‎حزب کمونیست چین‎ ‎در قالب نظام تک‌حزبی‎ ‎اداره می‌شود‎.‎‏ عاصمه این کشور پکن می باشد.

جمهوری خلق چین با حدود ۶/۹ میلیون کیلومتر مربع‎ ‎سومین یا چهارمین کشور وسیع دنیا‎ ‎و رستاخیز کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی ‏‏است‎.‎‏ تمدن‎ ‎چین باستان‎ ‎یکی از کهن‌ترین‎ ‎تمدن‌های‎ ‎تاریخ‎ ‎است که در كناره ها حاصل‌خیز‎ ‎رود زرد‎ ‎که در ‏دشت شمال چین جاری‌ست شکوفا شد . نظام سیاسی چین بیش از ۶ هزار سال نهاده شده بر حكومت مجزا از هم ارث بردن ارثی بود.

چین یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی دنیا را داشته‌است. این کشور هم‌اکنون بزرگترین صادرکننده و پسین واردکنندهٔ بزرگ کالا است ودومین ‏اقتصاد بزرگ دنیا بر پایهٔ وضع تمام عیار داخلی‎ ‎را در بندگی دارد‎.‎‏ چین عضو دائم‎ ‎شورای طمانینه و آشوب اداره ملل‎ ‎و سازمان‌های چندجانبه‌ای ‏همچون‎ ‎سازمان سوداگری جهانی،‎ ‎اپک،‎ ‎سازمان همکاری شانگهای‎ ‎و‎ ‎گروه ۲۰است‎.‎‏ ین به عنوان‎ ‎کشوری دارای سلاح هسته‌ای‎ ‎از ‏بزرگترین‎ ‎ارتش‎ ‎دائمی دنیا و‎ ‎دومین اعتبار دفاعی بزرگ‎ ‎دنیا متمتع است. چین بازهم از سوی برخی از دانشگاهیان، تحلیل‌گران نظامی، ‏اقتصادی و سیاسی یک‎ ‎ابرقدرت‎ ‎بالقوه لقب گرفته‌است‎.‎‏ زبان چینی‎ ‎با ۱،۳۹۰،۰۰۰،۰۰۰ نفر داستانسرا پرشمارترین زبان دنیا به شمار می رود‎.‎ ‏‏

این ترفیه کوچک و جاذبه گردشگری جهان که در شمالی ترین نقطه ی صحرای تاکلیماکان (Taklimakan) واقع شده، با ساکنینش سر ناسازگاری دارد. شتا های این منطقه سرد و خشک و شتا هایش داغ و جهنمی است. در بهار و پاییزهای کوتاهِ این منطقه، تفریط موقت و مردد هوا برای مدتی کوتاه، به ساکنین این روستا فرصت معیشت خوش گذرانی كردن می دهد. اما علیرغم این كشور خشن، فرهیختگی غنی و معماری صریح و کشاورزی داهیانه ی این دهكده همچنان خلل ناپذیر باقی الباقی است.

مرز این شهر هم به همین نحو سوراخ سوراخ است و حیاط پشتی خانه ها به تاکستان هایی متصل است که تویوق را تبحر و تماماً دره را پوشانده اند. یک روش مساقات كهنه و جدید زیرگذر به نام کاریز (یا قنات) به ساکنین تویوق این امکان را می دهد که در یک زمین بی آب و علف به کشاورزی درگیر شوند. شبکه ای زیرزمینی از این مسیل های به هم بلاانقطاع :صفت پیاپی به بومیان این منطقه امکان درس رز مانایزی (Manaizi) را داده که طعم مطبوع و بافت بی هسته آن شهرت دارد.

در حومه ی تویوق، مثوی حجامه، اولیه اویغوری که به اسلام گرویده، قرار گرفته است. این تربت توسط اویغورهای بومی مقدس نهان می شود و قرن هاست که زیاتگاره جانان این قوم است. نامربوط نیست که قبر روستای تویوق کاملاً به شهر متصل است و آرامگاه های آن نیز با سفالکاری های برتر و حکاکی های گلی اتساق شده اند.

مطلب پیشنهادی

نکاتی در مورد جشنواره چونگ یونگ چین

نکاتی در مورد جشنواره چونگ یونگ چین

جشنواره چونگ یونگ چین که به عنوان ضیافت دومین نهم The Double Ninth Festival نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *