دیوار چین
دیوار چین

دیوار چین

دیوار چین یکی از عجایب هفت گانه جهان و یکی از بزرگ ترین پروژه های مهندسی به لحاظ ساختار و یکی از بزرگ ترین پروژه های نظامی از نظر هدف ساخت می باشد. بیشترین تلاش ها برای تکمیل و توسعه دیوار توسط سلسله مینگ انجام شده است. طول این دیوار که در قرن نهم قبل از میلاد ساخته شده است ، به هشت هزار و هشتصد و پنجاه و یک کیلو متر و هشتصد متر می رسد. در ساخت آن از آجر و خاک بهره گرفته شده و بخشی از آن به صورت شکاف هایی است که از آب پر شده اند. ارتفاع آن ۱۰ متر و پهنای آن  حدود ۴ تا ۵ متر می باشد. متاسفانه بیشتر بخش های آن در طول تاریخ از بین رفته است. دیوار بادلینگ در نزدیکی بیجنیگ ، دیوار سی ماتای ، دیوار موتیان یو ، دروازه شان های گوان در شرق دیوار که نخستین دروازه چین نیز نام دارد و دروازه جایو گوان در غرب در گان سو از جمله قسمت هایی می باشند که تا عصر حاضر حفظ شده اند.

دیوار چین
دیوار چین

این دیوار که روزانه توسط تعداد بی شماری از گردشگران چینی و خارجی ( برخی از آمار ها روزانه ۷۰۰۰۰ نفر را نشان می دهند ) و نیز سران کشور های مختلف مانند باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریکا ، و کامرون ، نخست وزیر سابق بریتانیا ، مورد بازدید قرار گرفته و می گیرد ، در سال ۱۹۸۷ به عنوان سمبل ملیت چین و یکی از میراث جهانی ثبت شد و از باشکوه ترین جاذبه های گردشگری جهان به شمار می رود. هدف ساخت چنین معماری عظیمی حفظ کشور پهناور چین از دشمنان شمالی اش بیان شده است. موقعیت قرار گیری دیوار در کوه های شمالی و پرتگاه های بزرگ در آن سویش راه دسترسی را برای دشمنان سخت می نمود.

برج های آتش برای رساندن خبر و قلعه های مرزی برای کسب اطلاعاتی در مورد دشمن و نیز سنگری برای سربازان در هر ۵۰۰ متر بر روی دیوار تعبیه شده بودند که غیر قابل نفوذ ترین بخش دیوار محسوب می شدند. هم چنین در امتداد دیوار پنجره های زیادی برای تیر اندازی توسط سربازان ساخته شده بودند. سلاح های ویژه ای برای دفاع در برابر مهاجمان بر روی دیوار وجود داشتند که امروزه بدل آن ها برای بازدید گردشگران در محل مخصوص خود قرار دارند. از آن چه از شواهد به دست آمده متخصصان را به این نتیجه رسانده است که حدود یک میلیون سرباز هم زمان می توانستند بر روی دیوار قرار بگیرند.

دیوار چین
دیوار چین

این بنای شگفت انگیز از سمت غرب به دروازه ” جایو گوان ” که در استان گان سو واقع شده و از طرف شرق به ساحل رود یالو جیان در استان لیائو نینگ که در واقع شمال شرقی چین می باشد ، کشیده شده است و از میان ۹ استان و شهر عبور می نماید.

قطعا برای ساخت چنین بنای عظیمی به کارگران زیادی نیاز بوده است. آن چه در تاریخ ثبت شده حاکی از آن است که ۳۰۰ هزار سرباز و ۵۰۰ هزار نفر از مردم عادی توسط امپراطور شین برای ساخت به کار گرفته شده اند. بقایایی از اجساد کارگرانی که در جریان ساخت فوت کردند توسط باستان شناسان در بخش هایی از دیوار پیدا شده اند.

دیوار چین
دیوار چین

با شکوه ترین بخش دیوار که مورد ترمیم نیز قرار گرفته است ، موتیان یو ، بهترین مسیر پیاده روی که معماری سنتی چینی بسیار زیبایی را در معرض نمایش گذاشته شده است ، جین شان لینگ و پیچ های تند و خطرناک که اکثر گردشگران از آن بازدید می نمایند یعنی جیان کو از بهترین نقاطی هستند که بازدید از آن مکان ها توصیه می شود.

برخی بر این باور اند که این دیوار تنها سازه دست ساز بشر است که از کره ماه نیز قابل رویت است. اما باید اعلام کرد که این سخن افسانه ای بیش نیست و هیچ فضانوردی تاکنون این قضیه را تایید نکرده است.

 

مطلب پیشنهادی

چگونه از ریازان دو قلو بازدید کنیم

داستان شهر « ریازان» واقع در بخش اروپایی روسیه در ساحل رودخانه « اوب» غیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *