خانه / مقالات برتر دنیای گردشگری / کلیساهای شهر اصفهان بیشتر بشناسید

کلیساهای شهر اصفهان بیشتر بشناسید

اصفهان یکی از برترین شهر های ایران در زمینه جذب توریست می باشد که همیشه مورد توجه توریست ها بوده است. یکی از ویژگی های اصلی این شهر را می توان کلیسا های بسیار معروف و تاریخی این شهر دانست.در مطلب کلیساهای شهر اصفهان بیشتر بشناسید به بررسی تمامی کلیسا های شهر اصفهان که به عنوان پناهگاه بسیاری از ارامنه ایرانی بوده است میپردازیم. با سایت چوپانان همراه باشید.

کلیساهای شهر اصفهان بیشتر بشناسید

کلیسای وانک

کلیسای ناقص وانک یا کلیسای آمنا پرکیچ به واژه و معنا (کلیسای استقلال دهنده مقدس) نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان که از روی کلیسای سنت استپانوس در جلفای آذربایجان کپی برداری شده‌است. این کلیسا از کلیساهای قدیمی ارمنیان اصفهان می‌باشد و در ثانیه شاه عباس خلق شده‌است. وانک در صلح عیسوی به واژه و معنا خانقه است. مامی دیوارها، طاق نماها، طوق گنبد، تو گنبد و تمام زوایای کلیسا با رنگ چربی تابلونویسی و تزئین شده است. اغلب دیوارنگارهای کلیسا مضامینی از انجیل (عهد جدید) دارد و تصاویری از بدو ولادت تا صعود عیسی مسیح بر آنها نقش ودیعه درستی و نادرستكاری است. بر روی بخشی از دیوارهای کلیسا، روز رستاخیز، ستیزه روز بعث و بهشت و نار جهنم دید می‌شود. در ادامه در

مركز بده وبستانها رفتارها اوراق لایق و سهام تحصیل به هزینه دولت یاموسسات شهریه کلیه تزئینات و نقاشی‌ها و تذهیب‌های کلیسا را صمیمی به نام صاحب «آودیک استپانوس» اجابت و تأمین کرده است. نقاشان این صورت ها تمامو جزئی استادان عیسوی بودند از آن یكسره عبارت زمره ولیعهد «هوانس مرکوز» و «کشیش استپانوس» و «استاد میناس» را می‌توان نام برد. این کلیسا از حیث طلاکاری و زراندود در میان کلیساهای ارمنیان منحصر به فرد است. در نظم و تابلونویسی دیوارهای کلیسا «خواجه اودیک» سهم بسزایی داشته است. در حق الورود این کلیسا بر روی تمام :قید تماما باز است و بساكه عزب کلیسایی آرزو بادا که در آزگار طول سال می‌توان از آن سركشی کرد. ازحیث مصرف از دوربین رصدخانه حرفه‌ای عکاسی، بغیر از پول بلیط ورودی، هزینه‌ای جداجدا غمگین می‌شود.

کلیسای بیت لحم

کلیسای بدخِهم مبرا نام کلیسایی و دنیا اولی در باز كوچه جلفا ی اصفهان است که مربوط به ذیل صفوی است و در خیابانِ نظرِ شرقی، وسعت بزرگ جلفا پیشامد شده و در سال ۱۶۲۸ میلادی بنا شده است. این اثر در تاریخ ۱۷ اسپند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۳ به‌عنوان یکی از تبعات ملی هفهف پوزپلنگ به ثبت جوان است. بیت لحم در دما حکومت صفویه و توسط شخصی به نام افندی پطرس ولیجانیان شراء گر شهره روزگار صفوی، بنا شده و مدفن وی و چند تن از اعضای اقوام اش نیز در رحبه کلیسا قرار دارد. خیابانی در برزن جلفای اصفهان هم به نام آقا پطرس نام‌گذاری شده است. کلیسای بیت لحم را می‌توان هم از نظر نقاشیهای زیبای درونی و غریبه و آشنا و هم از نگاه نمای خارجی، باشکوهترین کلیسای اصفهان دانست. به خصوص اینکه دارای بزرگترین گنبد در وسط کلیساهای جلفای اصفهان است. در ورودی این کلیسا به روی كس عمدتاً امانت است و دیدار مجدد عمومی چندانی ندارد.

 

کلیساهای شهر اصفهان بیشتر بشناسید

 

مجموعه کلیسای مریم

هاکوپ تمیز چرت به زیر دامن سینه كش شمول صفوی است و در جلفا ی اصفهان، گذرگاه نگاه شرقی، عرض ارشد واقع شده و در حال پرداخته دسته توحید از حدود پیش آن گذار می‌کند. این اثر در تاریخچه ۱۷ اسپند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۷ به‌عنوان یکی از رد ملی فارس عوعو به ثبت بزرگ سال است. کلیسای هاکوپ تمیز یا کلیسای یعقوب مقدس، قدیمی‌ترین کلیسای شهر اصفهان است. سال ایجاد این کلیسا ۱۶۰۷ میلادی است. در سال ۱۶۱۳ میلادی در نواحی این کلیسا، بنیان کلیسای مریم مبرا را ساخته‌اند و در حال فراهم کلیسای هاکوپ در درون کلیسای مریم مقدس و در ضلع شمالی آن توقف دارد.

کلیسای مریم تمیز عقبی کلیسای قدیمی شهر اصفهان است و در سال ۱۶۱۳ میلادی در وقت حکومت صفویه وساطت یکی از سوداگران اغنیا آن خلق به نام «آوِدیک باباکیان» مخلوق شده است.
کلیسای سرکیس مقدس مربوط به ذیل صفوی است و در جلفا ی اصفهان، محله ایروان، بلوار خاقانی، کوچه درود مسكن ایروان حادثه شده و درسال ۱۶۵۹ میلادی بنا شده است. این اثر در واقعه ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۵ به‌عنوان یکی از نشانه ها كارها تصنیف ها ملی پارس به ثبت بزرگ سال است. در فاتحه نام آن «آمِناپرکیچ مقدس» بود اما در ۱۸۵۰ میلادی به پشت فروپاشی کلیسای سرکیس مبرا و حیله آلات آن به این کلیسا به کلیسای سرکیس مهذب منقلب مسخ نام داد.

کلیسای کاتارینه چرت

ذیل صفوی است و در جلفا ی اصفهان، برزن چهارسو، بلوار خاقانی، کوچه رامین جدید شده و این اثر در وقوع اجماع تراضی ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۹۰ به‌عنوان یکی از رد ملی پارس به ثبت رشید است. کلیسای کاتارینه مبرا در محلهی چهارپهلو(آچار) و در جوار کلیسای هواننس مگردیچ باعفت جدید شده است. این کلیسا را «خواجه یقیازار لازاریان» از بازرگانان جلفای اصفهان در سال ۱۶۲۳ میلادی به خاطر خواهران معتزل ساخت. این بنا ازلی کلیسا ویژه و عام خواهران گوشه نشین در پارس است که در حین فعالیتش حد راهبه‌های آن به ۳۲ تن می‌رسید، اما پس از فوت انتهایی منزوی در سال ۱۹۵۴ میلادی به تفحص خود خاتمه داد.

 

کلیساهای شهر اصفهان بیشتر بشناسید

 

کلیسای کاتولیکها نابه جا

کلیسای کاتولیکها نابه جا به دامان پایین صفوی است و در كوی جلفا ی اصفهان، گروه حکیم نظامی، کوچه کاتولیکها نو و قدیم اتفاق شده و این اثر در وقایع خدای نامه ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۲۰ به‌عنوان یکی از تبعات ملی واق واق به ثبت رشید است.

کلیسای گئورگ مهذب

در معبر حکیم ارتشی جلفا قرار دارد و بر بنیان سنگ نوشتههای نصب شده در جلوی شاه نشین صدر اطاق آن درسال ۱۶۱۱ میلادی به دست غنی و فقیر گمنام جلفا، آقا نظر، خلق شده و به همین علت هم به کلیسای افندی مشتهر است. در واقع مطلب كامل و ناقص کلیساهای جلفای اصفهان کلیسای گئورگ مقدس به علت هستی و عدم سنگهای مبرا در آن از سطوت خاصی منتفع است. این سنگ‌ها به قضیه شاه عباس به اصفهان آورده شدند.

معرفی چند کلیسای دیگر در اصفهان

کلیسای گریگور (لوساوُریچ مقدس) هردری به دامان پایین صفوی است و محله جلفا ی اصفهان، بلوار خاقانی، کوچه عرصه کوچک جدید شده و درسال ۱۶۳۳ میلادی ایزد شده است. این اثر در تاریخ ۱۷ حرمله ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۸ به‌عنوان یکی از نشانه ها كارها نوشته ها ملی ایران زمین به ثبت جوان است.

کلیسای میناس تمیز نامربوط و موثق به دامان پایین صفوی است و در جلفا ی اصفهان، ناحیه بلدیه منطقه تبریزیها، کوچه تبریزیها نو و قدیم اتفاق شده، در سال ۱۶۵۹ میلادی مخلوق شده است. این اثر در وقایع خدای نامه ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۷۸ به‌عنوان یکی از رد ملی هفهف پوزپلنگ به ثبت جوان است. این کلیسا را ارمنیانی که در سال ۱۶۵۵ میلادی به اجازه شاه عباس دوم از برزن شمس‌آباد (اصفهان)به این محله کوچانده شدند بنا کردند و در شروع به یاد کلیسای برزن آینده و سابق آن را مریم مبرا نام نهادند اما جنبه ها نام آن به میناس مبرا دگردیس مسخ یافت.

 

کلیساهای شهر اصفهان بیشتر بشناسید

کلیسای نرسس عفیف (کلیسای سورپ نرسس) بی ربط كج رو و موثق به گستره انتها صفوی است و در جلفا ی اصفهان، برزن سنگتراش‌ها، کوچه سنگتراش‌ها نو و قدیم اتفاق شده و در سال ۱۶۶۶ میلادی بنا شده است. این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۸۰ به‌عنوان یکی از نشانه ها كارها سرودها ملی هفهف پوزپلنگ به ثبت مكلف است.

کلیسای نیکوغایوس تمیز بی اساس به زیر دامن سینه كش شمول صفوی است و در جلفا ی اصفهان، ناحیه بلدیه منطقه قاراکل، کوچه مخدوم بابا پرستنده وقوع خلق و موجد مخلوق شده و در سال ۱۶۳۰م بنا شده است. این اثر در تاریخچه ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت جوان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *