خانه / جاذبه های گردشگری جهان / آشنایی با دریاچه ی فیروزه ای کایندی
آشنایی با دریاچه ی فیروزه ای کایندی

آشنایی با دریاچه ی فیروزه ای کایندی

این دریاچه‌ی فیروزه ایِ کایندی در ارتفاعات و بر روی #کوه های قزاقستان است که در دل آب های نیلگونش، جنگلی غریق به چشم می‌خورد. جنگلی که در زیر آب سرد و شفاف دریاچه نهان شده و تنها بخشی از چوبِ لخت ی درختانِ بلند قامتِ سوزنی اش را در مقابل دید عموم علم کرده است. در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری جهان در مورد آشنایی با دریاچه ی فیروزه ای کایندی صحبت می کنیم.

دریاچه ی فیروزه ای کایندی

جنگل زیر آب، بحیره کایندی

در نزدیکی شهر آلماتی، بزرگ ترین شهر قزاقستان رشته کوه های کاجنی آلاتا ( Kungey Alatau ) قرار دارد که دامن های آن از درختان سوزنیِ نوئل و توس پیچیده شده است. در ارتفاعات ۲۰۰۰ متریِ بخشی از این رشته کوه، دریاچه چشمگیرِ کایندی نظر هر کسی را به خود جلب می‌کند که با بحیره های دیگر تشت اضافی دارد. دریاچه کایندی وسعتی ۴۰۰ متری دارد که بر روی قسمتی از کوهستان تیان شان ( Tian Shan ) واقع شده و عمق آن در برخی نقاط نزدیک به سی متر می‌رسد. این بحیره اعجاب انگیز که وجه بارز و متفاوتی با وفور و كمی از بحیره های دیگر دارد، در ۱۲۹ کیلومتری شهر بزرگ آلماتی قرار ملول است و شعر جالبی در پس شکل گیری آن وجود دارد…

نحوه ی شکل گیری دریاچه

در سال ۱۹۱۱ وقوع یک زمین لرزه باعث رانش قسمت صولت از زمین شد که كوه راه ناحیه را عبارت سربالایی عرشه باز کرد. گذر زمان و بارش باران، توأمان سبب ساخت سدی ذاتی بر روی پایین های این رشته کوه شدند، سدی که بحیره کایندی نام گرفت. پس از رانش زمین بخشی از درختان جنگل نیز به معشوق زمین به دامن كوه راه منفور تبعید شدند و زمانی که این منطقه آبگیری شد، چونان، جنگلی عجیب و غرقه در آب پدید آوردند.

با آن که بیش از صد سال از عمر درختان سوزنی جنگل غریق می‌گذرد، اما هنوز هم مخروط های درختان بر روی شاخه ها دیده می‌شوند. وجود این مخروط ها به سبب آب بیش سرد دریاچه است که حتی در گرم ترین روزهای سال دمای دریاچه نهایتا تا ۶ درجه سانتیگراد بالا می آید. آب بحیره ی کایندی به قدری شفاف است که با وجود عمق قابل توجه دریاچه، می توانی تا انتهای آن را ببینی.

دریاچه ی فیروزه ای کایندی

دریاچه کایندی به سبب جنگلی که در زیر آب خود جای دنج کرده، مقصد محبوبی برای غواصان قزاقی قلمداد می‌شود و بسیاری، از شنا در میان چشم اندازها مهیب و جنگل های زیر آب لذت می‌برند. اگر قصد غوطه وری در این دریاچه را دارید، ضخیم ترین لباس تفكر خود را بپوشید، چرا که دمای آب این دریاچه در گرم ترین حالت، نهایتا تا ۶ درجه سانتیگراد بالا می‌آید.

در شتا ها لایه ی سطحی بحیره در اثر سرما و دمای پایین هوا دچار یخ زدگی می‌شود و برای تامل زیر یخ نیز بسیار مفت است، به طوری که دوست داران این رشته ورزشی، زمستان ها، دریاچه کایندی را بیش دوست دارند.

ماهی گیری و شکار

دریاچه کایندی مکان ایده آلی برای شکار ماهی های قزل آلا است و اضافه بر این نوع ماهی، انشا جوانب بحیره پوشش حیوانی و انسانی متنوعی دارد. اگر به شکار شوق دارید و یا بهتر از آن غیرحرفه ای و حرفه ای آفرینش هستید و از دیدن بهایم در حیات وحش لذت می‌برید، پرندگانی چون قرقاول، غاز، بلدرچین، اردک، چنگر و کبک و حیواناتی چون گورکن، گوزن سیبری، بز کوهی سیبری، گوزن، گراز وحشی، روباه و خرگوش را در فطرت کنار دریاچه کایندی خواهید یافت.

دریاچه ی فیروزه ای کایندی

پیاده روی در طبیعتِ اكناف دریاچه

با پیاده روی در راه الحاق به بحیره ی کایندی، از دیدن چشم اندازهای زیبای وفور و كمی بی هوش خواهید شد که منظره ها گلوگاه ساتی، دره رود چیلیک و گلوگاه کایندی از آن جمله است. اگر برای پیاده روی چندین روز وقت دارید، می‌توانید در این مسیر از ۳ دریاچه کلسای قزاقستان هم دیدار مجدد کنید و اگر زمان بیش تری دارید می‌توانید تا ایسیک-کول قرقیزستان پیاده بروید. گرچه برای رفتن به قرقیزستان به مهرِ گذرنامه نیاز بی نوایی دارید که برای این کار می‌توانید با تورهای سیاحت قرینه کنید.

اگر نمی خواهید مسافت ها مازاد یدكی را پیاده روی کنید، حوالی دریاچه ی کایندی به مقیاس کافی جذاب هستند تا در کنار ساحلش پیاده روی کنید، چادر بزنید، قارچ و تمشکِ وحشی بچینید و از هوای پاک جنگل كاربرد کنید. باهوش کنه ها باشید چرا که ممکن است موجب نوعی التهاب مغزی شوند. بهترین راه برای جلوگیری از هر گونه هیجان و بیماری، واکسیناسیون است.

مطلب پیشنهادی

نحوه ی خرید سیم کارت در گرجستان

خرید سیم کارت در سفرهای بیرونی یکی از اصلی ترین و مهمترین کارهایی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *