خانه / راهنمای جهانگردی / راهنمای سفرهای اروپا / آشنایی با تاریخ کشور روسیه
آشنایی با تاریخ کشور روسیه

آشنایی با تاریخ کشور روسیه

پتر کبیر یا پتر یکم، چهارمین تزار روسی از خاندان رومانوف در ۱۰ سالگی به سلطنت رسید. او روسیه را به یک ابر قدرت اروپایی تبدیل کرد. در دوران پترکبیر، ارتش روسیه به سبک ارتش ‌های اروپایی ترمیم و نیرومند شد. در دوران سلطنت پتر کبیر، شهرهای بزرگی در روسیه بنا گردید که دارالاماره او، سن پترزبورگ برجسته‏ ترین نمونه آن به شمار می ‏رود. پتر کبیر قلمرو امپراتوری روسیه را توسعه داد و نیروی دریایى بزرگی شکل داد که هنگام مرگش، بزرگ ‏ترین قدرت دریایى اروپا شده بود. این امر زمینه تجاوزات عدید به نواحی مختلف جهان را فراهم آورد و قدرت‏ گیری روسیه، نقش آن را در معادلات قدرت جهان اعلا ساخت. در ادامه در مطلب راهنمای سفرهای اروپا با مقاله ی آشنایی با تاریخ کشور روسیه با ما همراه باشید.

آشنایی با تاریخ کشور روسیه

او هم‏ چنین اندازه زیادی از هنرمندان و صنعت گران کشورهای غرب را به روسیه آورد و آنان را به کار گمارد. پتر به تحول علمی روسیه اهمیت بسیار می‌ داد و فرهنگستان علوم سنت پترز بورگ را به عنوان جایی برای گردهم آیی دانشمندان مشهور آن روزهای امپراتوری روسیه به وجود آورد. پتر یکم نخستین سالنامه روسیه را بنیان گذاشت، لباس مردم روسیه را غربی کرد و روش منع گذاشتن ریش برای مردان وضع کرد و فقط روحانیون و دهقانان را از این حاشیه معاف داشت.

علی رغم این دستاوردهای بزرگ نقاطی سیاه از ظلمت نیز در تصمیمات او دیده می شود. از نمونه بارز آن می توان به رابطه ‌اش با پسرش اشاره کرد. پسرش الکسی تیمار ای به وظایفی دولتی نداشت و پس از تولد آخرت پسر پتر تصمیم به فرار گرفت. او به بهانه مسافرت به خارج از کشور گرفت و آن سوی دریاها پناهنده شد، اما سرانجام به خواه ناخواه به روسیه بازگشت. او مجبور شد امپراطوری را به برادرش بدهد و سپس به جرم خیانت مجرم شناخته شد و تحت شکنجه قرار گرفت. فرجام و بدایت زیر شکنجه های پدر خودش از سلسله سلطنتی روسیه کشته شد.

پتر کبیر

آنا ایوناوا را در سرگذشت روسیه به نشانی آنای روسیه نیز می شناخته اند. او در بین سال های ۱۷۷ تا ۱۷۳۰ میلادی به منصب نشان دوشس کورلند بود و ۱۰ سال هم، یعنی بین سال های ۱۷۳۰ تا ۱۷۴۰ میلادی به عنوان تزار روسیه حکومت کرد. پس از یک روز سخت کار حكومت بر کشور، خاندان خسروی روسیه دوست داشتند تا زمان را برای خودشان منحصر انفراد دهند و به شادكامی و سرگرمی بپردازند. برخی از پادشاهان از لذت های ساده تر مانند شکار، اسب خودرو كوچك ابر شب هنگام یا مهمانی های رقص و شادی لذت می برند.

از سوی دیگر، برخی از آن ها به شیوه های عجیب و ظالمانه برای تفریح دلدادگی مند بودند . آنا ایوناوا نیز به داشتن تفریحات ناهنجار و عجیب شهرت داشت. او از تماشای نمایش هایی که از فامیل دارای تنگنا های حرکتی یا کوتاه قد برای تماشای پرتره با ژست های مضحک خاتمه می شد لذت می برد. همچنین تمایل زیادی به سرگرمی های بزرگسالان نشان می داد.

آشنایی با تاریخ کشور روسیه

ایوان ششم

اتفاقات قرن ۱۸ روسیه بی شباهت به مجموعه بازی تاج و تخت نیست. پس از مرگ آنا در سال ۱۷۴۰ برادر زاده ۶ ماهه‌اش با نام ایوان ششم از خاندان شاهی روسیه را برای حکومت برگزید. اما دوران فروانروایی این تزار کوچک کوتاه بود. پرنسس الیزابت دختر پتر کبیر با استفاده از تنفر مردم آلمان حکومت را به دست گرفت و نوزاد را به سیاه چاله انداخت. نوزاد نگون بخت تا ۲۴ سالگی همان جا ماند و سپس کاترین کبیر با بی رحمی او را در همان سجن به قتل رساند. بعدها نام او به تخلص تزار به طور کلی از اسناد و مدارک رسمی کشور پاک شد.

کاترین کبیر

کاترین کبیر از خاندان رومانوف نبود و هیچ گاه قرار نبود که امپراطور قبیله سلطنتی روسیه شود. او همسر آلمانی پتر سوم بود و این در حالی بود که پتر سوم از او تنفر داشت. کاترین در ژوئن ۱۷۶۲ با همکاری برادران ارولوف و هنگ لوفسکی دست به کودتا زد و پتر سوم را برکنار کرد. پتر سوم شش روز بعد به دست برادران اورلوف به قتل رسید.

کاترین دوم که بعدها لقب کاترین کبیر را گرفت تنها ۳۳ سال داشت که چهارمین ملکه زن روسیه شد. در سال ۱۷۶۷ او لقب مادر وطن را از آن خود کرد. او موسساتی را برای آموزگاری و تربیت دختران احداث کرد و آکادمی زبان روسی را ساخت. او در حزم های خارجی بس خشن بود و به همگام سردارانی از جمله اورلوف و دولگورکی دولت عثمانی را شکست داد و شورش لهستان را سرکوب کرد که در پی آن نیمی از لهستان و روسیه سفید را از آن روسیه کرد.

آشنایی با تاریخ کشور روسیه

او علی رغم روسی نبودنش در میان مردم بسیار معشوق بود و دیگر نفر از خاندان رومانوف ها بود که لقب کبیر گرفت. بعد از انقلاب روسیه مجسمه همه تزارها به جز پتر و کاترین کبیر تخریب شد و این گونه می توان به میزان مقبولیت عام ملکه آلمانی در روسیه پی برد.

مطلب پیشنهادی

از ارمنستان با خود سوغاتی چی بیاوریم

از ارمنستان با خود سوغاتی چی بیاوریم

امروزه بسیاری از هموطنان ما برای تجربه جهانگردی و مسافرت خارجی با هزینه کم به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *