خانه / جاذبه های گردشگری ایران / همدان، سرزمین زیبای ایران زمین
همدان، سرزمین زیبای ایران زمین
همدان، سرزمین زیبای ایران زمین

همدان، سرزمین زیبای ایران زمین

همدان از جمله محبوب ترین شهرهای ایران به لحاظ گردشگری است. جاذبه های گردشگری این شهر اعم از تاریخی و طبیعی همواره هم برای هموطنان کشورمان و هم برای گردشگران خارجی جذابیت داشته است.

هگمتانه
هگمتانه

همدان در حقیقت پایگاه، مقر اصلی یا پایتخت قوم مادها بوده است که در آن زمان به نام هگمتانه شناخته می شد و از این رو برخی از آثار گردشگری که در همدان مشاهده می کنید، مربوط به دوره مادها می باشند. بدون شک باید گفت همدان، سرزمین زیبای ایران زمین است که ما قصد داریم در این مقاله شما را با چند جاذبه گردشگری معروف این شهر آشنا کنیم.

مجسمه شیرسنگی

این مجسمه در واقع یکی از همان آثار بجای مانده از دوره مادهاست که بر روی تپه ای باستانی واقع شده است. یک داستان جالب که در مورد این مجسمه وجود دارد، این است که مردآویج دیلمی قصد داشت در سال ۳۱۹ هجری قمری یکی از این مجسمه ها را به ری انتقال دهد(!) اما بدلیل عدم موفقیت در این کار پنجه یکی از این شیرها را تخریب و شیر دیگر را به طور کامل ویران کرد. محل فعلی نصب این شیر نیز توسط مهندس سیحون، معمار آرامگاه بوعلی درنظر گرفته شده است.

سرابی به نام گاماسیاب

در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر نهاوند استان همدان غار و سراب گاماسیاب قرار دارد که رود آن از دره های شمالی رشته کوه گرو سرچشمه می گیرد. مهمترین نکته در خصوص منشا آب این رودخانه این است که آب‌دهی سرچشمه آن حدود ۵ متر مکعب بر ثانیه است که این میزان در قیاس با دیگر سراب های موجود در کشور بسیار جالب توجه است.

گاماسیاب
گاماسیاب

و اما نکته دیگری که خیلی از ایرانی ها نمی دانند این است که این رود از چند استان کشورمان عبور می کند که خوزستان نیز شامل آنهاست و همان رود معروف کرخه در خوزستان در حقیقت ادامه همین گاماسیاب است. در پایان نیز این رود به خلیج همیشه فارس می ریزد.

تله کابین گنجنامه

در ۵ کیلومتری همدان و در مجاورت آبشار نام آشنای گنج‌نامه، تله کابین گنج‌نامه قرار دارد که طول خط آن چیزی در حدود ۱۷۰۰ متر است و ارتفاع آن به بیش از ۷۵۰ متر می رسد! در مجموعه تله کابین گنج‌نامه تمامی امکانات و خدمات رفاهی مورد نیاز گردشگران در نظر گرفته شده است تا از این حیث نیز مشکلی وجود نداشته باشد. گفتنی است این تله کابین تا ارتفاعات بسیار تماشایی و دیدنی الوند امتداد پیدا می کند.

تالاب دیدنی آبشینه

اگر قصد داشتید روزی به همدان سفر کنید حتما نام دهستان سنگستان را هم بحاطر بسپارید که در فاصله ۱۰ کیلومتری از مرکز همدان واقع شده است. اما مسئله خود این دهستان نیست! بلکه تالاب بسیار زیبایی است که در آن واقع شده و آبشینه نام دارد. این تالاب که در واقع در پشت سد آبشینه قرار دارد، حدود ۸۰ هکتار وسعت داشته و در زمان مهاجرت پرندگان بسیار تماشایی و دیدنی می شود.

آبشینه
آبشینه

آرامگاه بوعلی

و اما آرامگاه بوعلی… آرامگاه بوعلی در حقیقت نماد شهر همدان و یکی از شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری ایران است. ساخت بنای اولیه این مکان مربوط به دوره قاجار می شود، اما در سال ۱۳۳۰ بود که این آرامگاه مورد تجدید بنا قرار گرفت و بشکل امروزی درامد. معماری این بنا تلفیقی از معماری ایران قبل و بعد از اسلام است. لازم بذکر است که حدود ۳ سال تجدید بنای این اثر تاریخی به طول انجامید.

در تالار جنوبی آرامگاه بوعلی سینا موزه ای وجود دارد که محل نگهداری از سفال و سکه و آثار کشف شده از دوران اسلامی و همچنین دوران قبل از میلاد است.

غار علیصدر

غار علیصدر بعد از آرامگاه بوعلی دومین مکان مهم گردشگری در همدان است که همواره یکی از جاذبه های بسیار جذاب برای گردشگران خارجی تلقی می‌شده است. بد نیست بدانید که ارتفاع این غار از خاک چیزی در حدود ۲۱۰۰ متر است و شما می توانید با در اختیار داشتن یک قایق که به گردشگران داده می شود، از بخش های مختلف و جذاب غار دیدن کنید.

غار علیصدر
غار علیصدر

نکته جالب توجه دیگر دمای داخلی غار است که بدون استثنا همیشه در ۲۰ درجه سانتی گراد قرار دارد. این غار در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفته است.

مطلب پیشنهادی

زیباترین کویرهای ایران

کشور ما به سبب واقع شدن در محیط جغرافیایی گرم و خشک، کویرهای بی شماری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *