خانه / جاذبه های گردشگری ایران / هامون، دریاچه دوست داشتنی زابل
هامون، دریاچه دوست داشتنی زابل
هامون، دریاچه دوست داشتنی زابل

هامون، دریاچه دوست داشتنی زابل

کشور ما ایران علی‌رغم قرار گرفتن در منطقه جغرافیای خشک آسیا دارای دریاچه های متعددی است که خیلی از آنها نقشی حیاتی در استان های کشورمان دارند. یکی ازا ین دریاچه ها، دریاچه ارومیه است که تا همین چند وقت پیش در معرض خشک شدن قرار داشت اما خوشبختانه دوباره احیا شد تا علاوه بر خوشحال شدن مردم ارومیه، یک ایران نیز از این اتفاق خشنود شوند.

دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه

اما یکی دیگر از دریاچه های مهم و زیبای کشورمان که کمتر به آن توجه می شود، هامون نام دارد که در استان سیستان و بلوچستان و در شهر زابل قرار دارد. اهمیت این دریاچه تا آنجاست که می توان حتی آن را به نوعی یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری ایران و زاهدان دانست.

موقعیت جغرافیایی هامون
موقعیت جغرافیایی هامون

بد نیست بدانید که هامون، دریاچه دوست داشتنی زابل، سومین دریاچه بزرگ ایران پس از ارومیه و دریای (دریاچه) خزر است. همانطور که می دانید سه دریاچه کوچک هامون صابری، هامون پوزک و هامون هیرمند تشکیل دهنده دریاچه بزرگ هامون هستند که در واقع در زمان وفور آب به یکدیگر متصل شده و یکپارچه می شوند. هیرمند رودخانه ای است که جریان اصلی ریزش آب به هامون بسته به آن است و از هاروت رود، نهبندان و… بعنوان دیگر رودهایی که به هامون می ریزند، می توان نام آورد.

بحران بی آبی دریاچه هامون
بحران بی آبی دریاچه هامون

لازم بذکر است که دریاچه هامون بطور کامل متعلق به کشورمان نیست! بلکه از کل وسعت این دریاچه حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد آن در خاک ایران قرار دارد و ۳۵ درصد بقیه مربوط به کشور افغانستان می شود. متاسفانه دمای بالای هوا در منطقه سیستان و موقعیت جغرافیایی آن باعث شده تا رودخانه هیرمند همواره نوساناتی داشته باشد که تاثیر مستقیم آن بر همین دریاچه هامون است.

بطور کلی این دریاچه دارای ۳ وضعیت کلی است:

  • دریاچه‎ دائمی: عموما سطحی با عمق حداکثر ۱۱ متر دارد.
  • دریاچه‎ فصلی: بشکل نوار به نسبتی باریک در اطراف دریاچه‎ دائمی قرار دارد.
  • باتلاقی: اکثرا در جنوب خاوری دریاچه‎ها توسعه دارد.
بحران بی آبی دریاچه هامون
بحران بی آبی دریاچه هامون

بحران بی آبی این دریاچه در سالیان اخیر تاثیر بسیار زیادی بر اقتصاد این منطقه داشته که علاوه بر آن مشکلات زیست محیطی را هم باید به آن اضافه کنیم.

دقیقا سه سال پیشت در اردیبهشت ماه بود که پس از مدت ها بواسطه جریان پیدا کردن سیلاب از افغانستان و ریزش آن به هامون، این دریاچه پس از حدود ۱۵ سال(!) مجدا آب‌گیری شد و جان تازه ای گرفت؛ ولی همچنان خطر خشکسالی و از بین رفتن دائمی این دریاچه را تهدید می کند.

هامون
هامون

میزان آبی که در اردیبهشت ماه ۹۳ به این دریاچه سرازیر شد از ۱۰ درصد حجم دریاچه هم کمتر بود، چراکه وسعت ۴۰۰ هزار هکتاری این دریاچه بیش از اینها آب نیاز دارد! در صورتی که کشور افغاتستان نیز حق آبه این دریاچه را رعایت کرده و نسبت به تعهدات خود وفادار باشد، بدون شک می توان تا حد زیادی از مشکلات این دریاچه کاست و جان دوباره ای به آن داد.

هامون در اردیبهشت 93
هامون در اردیبهشت ۹۳

گفتنی است که در دوره طالبان، مسیر جریان رود هیرمند به روی کشورمان بسته شد و حتی پس از تغییر یافتن حکومت در افغانستان باز هم همین وضعیت برقرار بود که این مسئله نشان از بد عهدی افغانستانی ها دارد!

مطلب پیشنهادی

زیباترین کویرهای ایران

کشور ما به سبب واقع شدن در محیط جغرافیایی گرم و خشک، کویرهای بی شماری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *