خانه / راهنمای ایرانگردی / معرفی جاذبه های چابهار
معرفی جاذبه های چابهار

معرفی جاذبه های چابهار

مناطق بسیار زیبایی در ایران برای گردشگری وجود دارد که می توان از آن ها لذت برد.یکی از زیباترین این مناطق چابهار است. چابهار یکی از شهرهای جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان و تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه دریای مکران و قلزم هند قرار دارد. این بندر یکی از مهم‌ترین چهارراه‌های کریدور شمال- جنوب بازرگانی جهانی است. چابهار علاوه بر موقعیت بازرگانی، دارای جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی است. آب‌وهوای این شهر و پیرامون آن اوان بهاری و معتدل است و به همین دلیل چابهار (چهاربهار) نامیده می‌شود.در ادامه با راهنمای ایرانگردی همراه باشید تا به معرفی جاذبه های چابهار بپردازییم.

معرفی جاذبه های چابهار

وجه تسمیه

گمان غالب این است که نام چابهار تبدیل گشته چهاربهار است، چرا که این منطقه اول آب‌وهوای بهاری دارد. گمانه دیگر این است که چون در قدیم نفر ابوالبشر و جانور چابهار به این بندر چه بار می‌گفتند (به معنای اینکه از مسافران می‌پرسیدند که چه باری دارند) پس چابهار تغییریافته «چه بار» است. چابهار در گویش محلی این منطقه به کسانی گفته می‌شود که در اطراف چاه آب سکنی گزیده‌اند. در شهر چابهار جهت تامین آب مورد نیاز دد دیو در گاه قدیم از چاه‌هایی که دد دیو حفر می‌کردند، استفاده می‌شد و چه به معنای چاه آب و بار به معنای پیرامون. این اصطلاح به مرور آن با ورود غیربومیان به شهر و توسعه شهر آن به چابهار و چهار بهار تغییر یافته است.

کوه‌های مینیاتور

این کوه‌ها از دیدنی‌های حیرت‌انگیز چابهار به موازات ساحل از منطقه کچو تا نزدیکی خلیج گواتر کشیده شده و از پدیده‌های مورفولوژی این ناحیه محسوب می‌شود.

تالاب لیپار

این تالاب به تالاب صورتی نیز موسوم است و از محال ناروا و طبیعی منطقه است که با چشم‌اندازی فوق‌العاده در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار در نزدیکی روستای رمین و در مسیر جاده ساحلی چابهار-گواتر قرار گرفته است. وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، وصله زینت این منطقه را دوچندان نموده است.

درخت مکرزن

درخت مکرزن که به انجیر معابد، لور و انجیر هندی نیز اسمی است، نام درختی شهره در شهرهای چابهار و نیک شهر است. این درخت از جاذبه‌های گردشگری این دو شهر به‌شمار می‌آید. اصل این گیاه از هند شرقی و دارای برگ‌های پهن است و شاخه‌های آن به پایین سرازیر می‌شود و در لای شن‌ها ریشه می‌دواند.

معرفی جاذبه های چابهار

مسجد تمام تیس

از محل ها دیدنی چابهار می‌توان از بیعت تیس نام برد؛ پرستشگاه جامع تیس که از لحاظ معماری مانند مساجد کشورهای پاکستان و هندوستان است، مانند اکثر مساجد اهل سنی و شیعی یک گلدسته دارد. صحن این پرستشگاه هر زائری را ولو برای ازلی بار، به یاد تابلوهای پر از رنگ مستهجن می‌اندازد. گلدسته و گنبدهایی که با رنگ‌های سبز و قرمز زیباتر شده‌اند و درب‌هایی که با شیشه‌کاری‌های منظم و نامنظم رنگارنگ جلوهایی چشم‌نواز به پرستشگاه داده‌اند و مردمانی سفیدپوش و بلوچ‌زبان که دوستانه و كم محبت زائران را با لبخند نگاه می‌کنند.

مطلب پیشنهادی

معرفی انواع اتوبوس و قطار

اتوبوس ها و قطار ها دارای انواع بسیار زیادی می باشند ولی می توان گفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *