خانه / جاذبه های گردشگری ایران / آشنایی با برج مدور مراغه
آشنایی با برج مدور مراغه
آشنایی با برج مدور مراغه

آشنایی با برج مدور مراغه

بنای تربت و مدفن برای ركن ها در فارس بیشتر از سایر کشورهای اسلامی مورد رعایت بوده است. چون ایرانیان به بزرگان و بزرگان خود اضافه منزلت می گذاردند و آن ها را تقدیس می کردند. و بابت همیشگی توقف نام این پایه ها و مردم نیکوکار و خوش نام مرقد هایی ساخته می شد. در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری ایران در مورد آشنایی با برج مدور مراغه بیشتر می گوییم.

 

آشنایی با برج مدور مراغه

تعداد اضافی از این مقبره ها از ادوار جوراجور در واق واق به جای مانده که یکی از عوامل بقای آن ها را می توان همین عزت گذاشتن به گذشتگان دانست. این تربت برجی شکل در مرکز شهر مراغه، در کنار قبه کبود جدید شده است و مثل چهار تربت رستاخیز این شهر از آجر آفریده شده است و در بالای سکویی افراخته و زیرزمینی ای گود ثبوت متاثر است.

برج با طرح ای تمشیت ای و بدنه ای ستون ای شکل قرین به گور سه بارگاه ارومیه است. كالبد آجری و گرد این آرامگاه روی کرسی ستون ای به اوج ۴۰/۲ متر که دخمه برج را در خود جای داده است، بنا شده است. پوسته بیرونی کرسی با سنگ های نسبتا كاپیتان تراشیده و سالم بسامان شده است. این برج آجری گرد که در سرانجام خریت ساخته شده است دارای مدخل زیبایی است که در سمت سگال و در خراج ۲ متری از سطح ثروتمندان اسكان دارد.

مدخل برج چترمانند گرد دارای قاب و هلالی است که پیشگاه را مقفل و باز محدود کرده و در بالای عتبه کتیبه ای به خط کوفی و تزیینات هندسی مشبک مانندی جای دارد. آخرت کتیبه کوفی در روی طاق هلالی، در یک قاب چهارضلعی شکل نشان شده است.

حروف این کتیبه با کاشی های فیروزفام که به طرح های مسیحی منجر می شود، منقش شده است. دیوار خارجی و درونی پیشگاه دارای نقوش هندسی تزیینی است که مع الاسف نصیب تقدیر های بن آن ها در اكناف داغان شده و از بین رفته اند. در دوروبر قامت برج در بلندی چهار پنجره کوچک شکافه های درخصوص مناضلت قوه دید و سامعه چشم می شود که یکی از آن ها روی درگاه حادث :اسم تازه شده است.

در سرچشمه بن هیكل آلت برج هم مثل این ام خاص های کوچک بود دارد. اختفا فرعی برج فرو ریخته، در حال آراسته جهت جلوگیری از فرو پخش كردن تنه گنبد چتری مراغه، با یک پرده در فلزی هرمی شکل، نظیر به گنبد، برج را مسقف کرده اند. ارتفاع این مزار بلا گنبد واقعی اساسی تقریبا به ۱۲ متر می رسد.

برای فرو كردن و اخراج به اتاق مقبره، که در بلندی ۲ متری سطح دولتمندان اشراف اسكان دارد، نیازمندی به نردبام است چون این برج در حال بسیجیده عاری هرگونه پله یا سکویی از باب فرو كردن و اخراج است. گرچه چند پله سنگی در ارتفاع دو متری ثبوت دارد اما از باب بلندی به این فراز همچنین طور که ذکر شد به نردبان فقر است.

اتاق مثوی ده ضلعی است و دیوارهای قد این سرا هرکدام در یک طاقنمای تیز جای دارند، مستورسازی این دیوارها را آجر و اندودی از گچ تشکیل می دهد و در رمز و قربان جاها، خطوطی به چشم می خورد که با مادینه ای مانند به رنگ روغن نگاشتن خطكشیدن شده است. کف کنونی بیت با ملاطی از خاک مختلط با گچ (یک نوع از شفته خراسانی) فرش دار گسترده است.

با وقع به كم خردی این برج اهمیت آن را بی زن می تهیه استعداد در چونی رنگ آمیزی کاشی های به کار بنده شده در دیباچه ورودی آن دانست، چون تزیینات لحد به دهش از ترفیع هنر کاشی کاری در وهن آسیب زمانی کوتاه مركز و انتها حقیقت موضوع قبه سرخ مراغه و این برج حکایت می کنند، نقش و آیین بندی معماری که در قبه سرخ به پسین و کمال و پرکاری بالغ بود در این جا آسان شده و نقوشی که در آن بارگاه برتری دارد.

آشنایی با برج مدور مراغه

در این برج پهناور و مثل نقش زیرانداز است بازهم آجرهای مُهره دار که علائمی روی آن ها تندیسه گیری شده در اینجا دید می شود. فن رنگ آمیزی که در تزیینات گنبد سرخ آهنگ عالی شان ای ندارد، در این برج کاملا جا متواضع و متكبر است. به نهج ای که می توانمندی گفت، تکنیک کاشی کاری که در بارگاه سرخ، مدارج اولین اش را می گذرانیده، در این برج تکمیل و مترقی و عقب مانده شده است. جذابیت آرایش آراستگی و رنگ های گوناگون کاشی و نقش و جسم هایی که در این برج به کار رفته، مقدار خاصی به این لحد داده است.

از متن کتیبه بارگاه دایره وار مراغه، نام پدر برج مرئی نمی شود. اما با پروا به کتیبه کوفی شی در سردربنا، تاریخ برج روشن است. مطابق تاریخچه موجود، این خاكجا به سال ۵۶۳ هجری (۱۱۶۷ میلادی) آفریننده شده است.

 

مطلب پیشنهادی

شهرهای زیبای اصفهان

شهرهای زیبای استان اصفهان

استان اصفهان در کنار تهران، تبریز، مشهد و شیراز از جمله بزرگترین و مهمترین استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *