خانه / جاذبه های گردشگری ایران / منارجنبان اصفهان
منارجنبان اصفهان
منارجنبان اصفهان

منارجنبان اصفهان

بنای زیبا و شگفت انگیز منارجنبان اصفهان، یادگاری از دوره ایلخانی (حدود ۸۰۰ سال پیش) و پادشاهی ” اولجایتو “، در غرب اصفهان در محله کارلادان، که در گذشته یک روستا بوده است، قرار دارد. این بنا در واقع به عنوان مقبره عارف و زاهد ” عمو عبد الله کارلادانی ” ساخته شد و امروزه یکی از جاذبه های گردشگری ایران بشمار می رود. سنگ قبری از جنس مرمر که رویش  سوره یاسین به خط ثلث و برجسته نوشته شده است ، برای این عارف پارسا در نظر گرفته شده است. ارتفاع ایوانی که مقبره در آن قرار دارد از سطح بقعه به ۱۰ متر می رسد.

منارجنبان اصفهان
منارجنبان اصفهان

۳۰۰ سال بعد، معماران عصر صفوی تصمیم به بنا نهادن دو مناره روی این مقبره برای متفاوت ساختن آن گرفتند. ارتفاع هر یک از مناره ها به هفت و نیم متر می رسد. از کاشی های لاجوردی رنگ به شکل ستاره چهار پر و کاشی های فیروزه ای در شکل های کثیر الاضلاع برای تزئین مناره ها استفاده شده است.

آنچه این سازه را به یکی از شگفتی های ساخت بشر تبدیل نموده است ، طراحی خاص مناره ها است که نه تنها قابل تکان خوردن هستند بلکه اگر یکی از مناره ها را تکان دهیم دیگری نیز تکان خورده و کل ساختمان مرتعش می گردد. اگرچه مناره های متحرک زیادی در سراسر جهان وجود دارند ، برای مثال در عربستان و عراق ، مرتعش شدن سایر قسمت های سازه در زمان حرکت مناره ها این بنا را از دیگر همتایانش متمایز ساخته است. پلکانی مارپیچ برای رسیدن به بام وجود دارد.

منارجنبان اصفهان
منارجنبان اصفهان

یکی از دلایلی که دانشمندان برای تکان خوردن مناره ها ، البته نه با قطعیت کامل ، مطرح می کنند ، پدیده فیزیکی تشدید یا همان پدیده رزونانس است و به دلیل سبک معماری یکسان به کار رفته در مناره ها ، تکان خوردن یکی به تکان خوردن دیگری منجر می شود.

مطلب پیشنهادی

آشنایی با برج مدور مراغه

آشنایی با برج مدور مراغه

بنای تربت و مدفن برای ركن ها در فارس بیشتر از سایر کشورهای اسلامی مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *