خانه / جاذبه های گردشگری ایران / کاشان، جاذبه ها و زیبایی های کم نظیرش
کاشان، جاذبه ها و زیبایی های کم نظیرش
کاشان، جاذبه ها و زیبایی های کم نظیرش

کاشان، جاذبه ها و زیبایی های کم نظیرش

کاشان را همه می شناسیم، شهری زیبا در استان اصفهان که همین چند سال پیش تا مرز تبدیل شدن به استان هم پیش رفت. از اتوبان تهران به سمت اصفهان که حرکت کنید، اولین شهرستان استان اصفهان که پس از گذر از استان قم با آن مواجه می شوید، کاشان است.

کاشان خود دارای شهرهایی نظیر نیاسر، قمصر و… می باشد که هر یک دارای جذابیت های مخصوص به خود هستند. در این مقاله قصد داریم شما را با کاشان، جاذبه ها و زیبایی های کم نظیرش بیشتر آشنا کنیم؛ با چوپانان همراه باشید.

کاشان
کاشان

باغ و حمام فین

نخستین مکانی که هر گردشگری در ابتدای ورودش به کاشان به آن سر می زند، باغ فین است، باغی که خیلی ها آن را یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری ایران بشمار می آوردند. بنای اولیه باغ فین به زمان پیش از اسلام و با تمدن سیلک پیوند خورده است. براثر زلزله ای که درسال ۹۸۲ هجری قمری رخ داد، باغ فین به کلی ویران شد اما به دستور شاه عباس صفوی بعد از سال ۱۰۰۰ هجری، باغی دیگر در همین مکان که در واقع قسمتی از باغ قدیمی است، ساخته شد.

بد نیست بدانید که این باغ، با آغاز مشروطیت به جهت وضع دفاعی مناسبی که داشت، به مکانی برای پناهندگی اشرار تبدیل شد ودر مدت ۱۴ سال یاغیان مصالح گران‌بهای آن را به یغما بردند. همانطور که می دانید مهمترین وقایع تاریخی که در این باغ رخ داده است، شامل جشن تاجگذاری شاه اسماعیل صفوی و البته قتل میرزا تقی خان امیرکبیر می باشد.

ابیانه، روستایی حیرت انگیز

روستای ابیانه را همه می شناسند؛ تورهای گردشگری ۱ روزه و بیشتر آن نیز همواره از سوی مردم شهرهای دور و نزدیک بخصوص تهران مورد استقبال قرار گرفته است. در دامنه کوه کرکس روستای بسیار قدیمی ابیانه وقع شده است که به اعتبار بناهای تاریخی متعددش باید آن را از زمره استثنایی ‏ترین روستاهای سراسر ایران به شمار آورد.

ابیانه
ابیانه

گفتنی است در این روستا همه خانه‏ ها بر روی دامنه پرشیبی در شمال رودخانه برزرود بنا گردیده اند، بصورتی که پشت بام مسطح خانه‏ های پایینی، حیاط خانه‏ های بالایی شیب را به وجود آورده اند؛ درست چیزی شبیه ماسوله در شمال کشور.

روستای ابیانه دارای زیارتگاه های شاهزادگان عیسی و یحیی در جنوب روستا و زیارتگاه قدمگاه می باشد.

نیاسر، آبشاری که باید دید

و اما آبشار نیاسر… این آبشار نیاسر از چشمه اسکندریه سرچشمه گرفته و آب جاری شده از آن به بعضی از مزرعه های اطراف همچون مزرعه خاتون، سیف آباد و یرقون می رسد.

در محیط اطراف آبشار درختان بسیار متنوع و منحصر به فردی از جمله بید شیرین، نارون، توت بی دونه، توت شمرونی، انجیر و مو را می توانید مشاهده کنید و البته مورد بسیار حائز اهمیت در مورد این آبشار، گیاهان دارویی اطراف آن است کا شامل موارد زیر می شود:

  • خیار بوته مار
  • علف شوره
  • پر سیاوش
آبشار نیاسر
آبشار نیاسر

مسجد ميرعماد

از جمله دیگر جاذبه هایی که در تور کاشان باید حتما از آن بازدید کنید، باید مسجد میرعماد را نام برد. اين اثر تاريخى در دوره سلطنت سلطان جهان شاه قراقويونلو بنا گردیده است. بناى اوليه این مسجد به قرن ششم و هفتم هجرى قمرى مربوط می شود و مورد بسیار جالبی که در خصوص آن وجود دارد این است که در جلوخان اين مسجد، يازده حکم و فرمان تاريخى بر روى سنگ حکاکی شده و بر ديوار نصب گرديده است. همچنین باید این مورد را هم اضافه کنیم که کتيبه ‌گچ‌برى تاريخى سردر مسجد نیز در شمار زيباترين کتيبه‌هاى گچى بناهاى تاريخى ايران قرار دارد.

مطلب پیشنهادی

شهرهای زیبای اصفهان

شهرهای زیبای استان اصفهان

استان اصفهان در کنار تهران، تبریز، مشهد و شیراز از جمله بزرگترین و مهمترین استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *