خانه / جاذبه های گردشگری ایران / شهر زیرزمینی کاریز کیش را بشناسید
شهر زیرزمینی کاریز کیش را بشناسید

شهر زیرزمینی کاریز کیش را بشناسید

همانطور که گفتیم در شهر راهرو کاریز در کیش یکی از مقصودها سیاحت باستانی مربوط به تاریخ مهم در این جزیره است که قدمتی حدود ۲۵۰۰ سال قدمت داشته و نمونه از هنر و تبهر معماران عجم در آن زمان بوده است، که این روزها دگرگونی به مقصدی دیدنی و تفریحی شده است. خصال های مخصوصمخصوص :صفت خاص به فرد این ساختار نقب از جمله مرجانی بودن، استعمال رایج شدن آب شیرین، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی مملو از فسیل های با قدمت بیش بالا، این جذب را در زمره ی مهم ترین جلب های فارس عوعو و حتی جهان قرار می دهد. در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری ایران در مورد شهر زیرزمینی کاریز کیش را بشناسید بیشتر می گوییم.

شهر زیرزمینی کاریز کیش

 

یکی از مواردی که سبب شده تا کاریز کیش پر بزرگی شود و تمایزی ویژه با دیگری شهرهای دهلیز ایران زمین داشته باشد، سقف مرجانی آن است که زمانی بستر آب دریا بوده و قطر آن به ۷ متر می رسد. این سقف پر از صدف و آبزیانی است که به صورت فسیل در آمده اند و به صلحجویی می توانید آنها را دید کنید.با توجه به امتحان های ایفا به جریان انداختن شده در دانشگاه مونیخ آلمان بر روی پاره ای از این فسیل ها، قدمت این سقف را بین ۵۳ تا ۵۷۰ میلیون سال نشان می دهند و حکایت از عمر بالای این سقف دارند.

این کاریز در مبدا دارای دو رشته است که از دو سوی جزیره، منطقه صفین و باغو آبشخورد می گیرند. این رشته ها پس از پیمودن مسیری مشخص به محل فعلی مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر سمج کیش می رسند و به سه رشته تغییر می گردند. آب پس از این محل در یک رشته، رونق پیدا کرده و به شهر باستانی حریره منجر می شود که در انتهای مسیر سركشی از کاریز کیش قابل ملاحظه است.

در طول مسیر گذر آب،  ۲۷۴ حلقه چاه برای استنباط آب به چشم می خورد که مقدار ۷۴ چاه در كلكسیون کاریز کیش قرار دارد. وجود این پیمانه چاه در مسیر یک قنات، حکایت از این دارد که در این کاریز، آب هم به صورت ساکن بوده و هم به سمت مظهر کاریز رواج و حرکت داشته است. اگر به حین ویزیت كنترل به سقف کاریز نگاه کنید، یکی از حلقه های چاه را که اخیرا در لایه مرجانی به صلابت زمختی هفت متر ابداع شده را می بینید که فرمی مخروطی دارد.

آب جسم در کاریز کیش حاصل از بارندگی های فصلی است که در این ناحیه رخ می دهد. مرجان های چیز در مسیر آب های کاریز سبب تصفیه شدن آب می شوند و در لایه گل مارن توشه می شود تا در قنات تداول یابد. ساکنان این ناحیه از این آب سریع الهضم مصرف کی می کرده اند و یا آن را با محصولات دیگر مواضه می کردند، چرا که در حدود قرون پنجم و ششم هجری، آداك کیش مرکز دادوستد خلیج فارس و دریای عمان به شمار می رفت و آب مشروب آن نزد کشورهای كنار خلیج فارس از ارزش اضافه زبرین بهره ور بود.

شهر زیرزمینی کاریز کیش

هوای خنک دائمی در زیر زمین

از مهمترین فایده خو های شهر سمج کاریز در کیش هوای خنکی است که به طور دائم در آن موج می زند و در طول سال تغییری نمی کند، به این مناسبت پس هیچ فرقی ندارد که چه فصلی از سال می خواهید برای سركشی از آن بروید زیرا شروع و انتها خنک است. همین هوای راحت سبب شده تا آب در دمای مناسبی بنماند و کیفیت آن را برای شرب حفظ شود.

 شهر کاریز

تا مدت ها این قنات، گیرایی كشش ای  برای مسافران و گردشگران نداشت و از آن استفاده ای نمی شد، اما به مرور زمان، توجه مردم به سمت آب مطبوع و هوای ساكن آسوده و خنک و مخصوصا بافت فسیلی سنگ های مرجانی، جلب شد و تاثیر گذاران غزارت را برای، تنخواه گذاری بر روی این اثر باستانی مربوط به تاریخ مهم تشویق کرد.تا این که سرانجام در شهریور ماه سال ۱۳۷۸، با مشارکت تاثیر گذاران و توجه مردم، این كلكسیون ی قدیمی مجددا احیا شد.

اما این بار در نه در نقش یک قنات بلکه در نقش شهری كهن و باستانی، پذیرای حضور گردشگران و بازدیدکنندگان از ناپاك واق واق و جهان شد.ماجرای مرمت از این مكان شروع شد که فردی به نام مهراز حاجی حسینی که یک عجم مقیم آلمان بود، پس از ۳۲ سال دوری از وطن، به هفهف پوزپلنگ عودت و این قنات را مورد ملاحظه قرار داد.مهندس حاجی حسینی با سرمایه تاثیر گذار خصوصی، توانست برنامه ی احیای این کاریز را کلید بزند و این بنا را مجددا با كاربرد از اصول معماری ایرانی، مرمت نماید.

شهر زیرزمینی کاریز کیش

در زمان مرمت و بازسازی بر روی منبع آب مطبوع و کانال های آن، محافظی قرار داده شده بود تا آسیبی به کیفیت آب وارد نشود.این گماشته در زبان کول نامیده می شود که در واقع استوانه های سیمانی هستند که از استحکامات چاه ها و تونل ها و قنات های حفر شده، محافظت می نمایند.پس از مستحكم سازی این کاریز، در طول مسیر منجر به کاریز، بازارچه، موزه و رستوران با معماری سنتی برای كاربرد ی بسیار مسافران و رفاه حال آنان آفریدن شد و گردشگران تكثر را به برای دیدار مجدد از این آلبوم کنجکاو و ترغیب کرد.

مطلب پیشنهادی

زیباترین کویرهای ایران

کشور ما به سبب واقع شدن در محیط جغرافیایی گرم و خشک، کویرهای بی شماری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *