خانه / جاذبه های گردشگری ایران / کردستان، سرزمین سرسبز
کردستان سرزمین سرسبز
کردستان سرزمین سرسبز

کردستان، سرزمین سرسبز

قسمتی از طبیعت بکر ایران در سمت غرب کشورمان قرار دارد و می توان در فصل بهار یا تابستان این خطه از جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شود و دشت پنهاور و تپه های عظیمی این سرزمین را به معنای واقعی بهشت مطلق محسوب کرده است که برای گردشگران ایرانی و خارجی بسیار دلچسب است.

کردستان، سرزمین سرسبز
کردستان، سرزمین سرسبز

تاریخ کردستان

تاریخچه کردستان ریشه در تاریخ اصیل ایران دارد.درمیانه زمان اشکانیان تا پایان سلسله ی ساسانیان هفت خانواده، عطیم ترین و سرآمد خاندان های اشرافی ایران بودند، که بعضی عنوان پَهلَو داشتند، یعنی منسوب به خاندان پادشاهی اشکانی پارتی بودند. بعد ها خاندان های دیگر نیز مدعی لقب پهلو شدند. کارن پهلو، سورن پهلو، سپهبد پهلو، سپندیاد اسفندیار پهلو ، مهران پهلو، زیگ و دودمان شاهی. در آن زمانه به اکثر فرماندهان سپاه ومقام های کشوری از بزرگان خاندان های پهلو  انتخاب می شدند.

بد نیست بدانید که اگرچه معنای اولیه واژه پهلو در روزگاران پیشین نیز  به احتمال زیاد مرتبط با جنگاوری بوده است، اما سپهبدان و جنگاوران پهلو در زمان اشکانیان و ساسانیان، آن چنان پیروزی های درخشان و حماسی را در تاریخ ایران رقم زدند که از آن دوران به بعد در فرهنگ ایرانی، صفت پهلوها یعنی پهلوان، به معنای دلیر وجنگاور و قهرمان معنا شد و  کم کم لقب پهلو تبدیل به عنوانی شد که معنی صفت افتخار انگیز پهلوانی را می داد. نمونه هایی از این قهرمانی ها توسط تاریخ نویسان ایرانی وغیر ایرانی در منابع تاریخی نام برده شده است.

جاذبه های گردشگری

بگذارید چند جاذبه گردشگری معروف این شهر را نیز به شما معرفی کنیم تا بیشتر با کردستان و زیبایی هایش آشنا شوید:

طبیعت پهناور کردستان

تمام دلیل اینکه این سرزمین را به عنوان کردستان، سرزمین سرسبز این است که استان كردستان از طبیعتی زیبایی برخوردار است و جنگل قسمتی از زیبایی های استان را شكل داده است. جنگل های استان دراطراف شهرهای بانه و مریوان بنا شده و بعد از جنگل های شمال كشور در درجه ی دوم، شناخته می شود.

طبیعت کردستان
طبیعت کردستان

طبیعت وسیع کردستان در حال حاضر از جنگل های به صورت درختچه و بوته های شکل گرفته است. معروف ترین درختان جنگلی این جنگل های درخت بلوط ، مازو یا دار مازو،زبان گنجشك ون، گردو، سیب وحشی، پسته وحشی (بنه) و درخت هایی مانند گز و بید وحشی در كنار سبز شده است .

چشمه آب گرم كواز

این چشمه به دلیل وجود گوگرد خواص درمانی زیاد دارد که در۵۰ كیلومتری شمال غربی كامیاران و در۱۰ كیلومتری شمال غربی روستای پلنگان در دامنه كوه بنا شده است. آب این چشمه طعم گوگردی دارد و در محل غلیان آن از زمین، رنگ آب شیری است و خود نمایانگر وجود مواد آهنی و گوگردی در آب است. آب این چشمه در استخر كوچكی تجمع می کند و از آن برای نوشیدن و نیز درمان بیماری های تنفسی، روماتیسمی استفاده می شود.

چشمه ی آب گرم
چشمه ی آب گرم

دریاچه زریوار مریوان

یکی از جذاب ترین اماکن گردشگری در کردستان جدا از بازار شهر مریوان، دریاچه زریوار است که در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان واقع شده است که از مکان های دیدنی و گردشگری استان به شمار می رود.آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمه کف جوش و بارش تامین می شود و به همین سبب در بیشتر زمستان ها سطح دریاچه به طور کامل یخ می بندد.

دریاچه زریوار مریوان
دریاچه زریوار مریوان

جالب است که بدانید طول دریاچه زریوار حدود ۵ کیلومتر و عرض آن حدود ۱/۶ کیلومتر است. بزرگی تالاب هم به موجب تغییرات حجم آبی در فصلهای مختلف متغیر و حداکثر عمق آن ۵/۵ متر است. تالاب زریوار یکی از منحصر به فردترین دریاچه های آب شیرین در جهان به محسوب می شود و همه شرایط جامع یک تالاب بین الملی را دارا می باشد و حتی مواردی از رفتار و عملکرد بعضی از موجودات در آن دیده می شود که تا این زمان مطالعه یا اعلام نشده است که نیاز به تحقیق بیشتر را خواستار است.

مطلب پیشنهادی

شهرهای زیبای اصفهان

شهرهای زیبای استان اصفهان

استان اصفهان در کنار تهران، تبریز، مشهد و شیراز از جمله بزرگترین و مهمترین استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *