خانه / راهنمای ایرانگردی / راهنمای سفر مشهد

راهنمای سفر مشهد

مشهد
مشهد
نمایی از شهر مشهد

شهر مشهد یکی از کلان شهر های ایران است که در زمان افشاریان پایتخت ایران بوده است اما شهرت خود را در زمینه توریست مدیون آستان قدس رضوی و حرم مطهر امام رضا (ع) است. این شهر دومین شهر پرجمعیت کشور پس از تهران است. شهر مشهد که در زمان حکومت عباسیان شهری مهم بوده است آرامگاه هارون الرشید، خلیفه عباسی را نیز در خود جای داده است اما قدمت مشهد بسیار بیش تر از این زمان است تاریخ نویسان نوشته اند:هنگامی که یزدگرد سوم از سپاهیان عرب می گریخت به توس پناه اورد. مشهد دراتفاقات سیاسی مهم تاریخ ایران از جمله قیام مسلم و اتفاقات مسجد گوهر شاد در زمان محمد رضا پهلوی همیشه نقشی فعال داشته است.

مشهد
حرم امام رضا(ع) در مشهد

شهر مشهد واقع در خراسان رضوی از شهر های مرکزی ایران است. جمعتی حدود۲۷۶۶۲۵۸ نفر دارد و نود درصد مردمش به زبان فارسی و لهجه شیرین مشهدی صحبت می کنند. این شهر در حوزه رودخانه کشف رود و در دشت مشهد بین کوه های هزار مسجد و بینالود قرار دارد. هوای این شهر متغییر اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است . این شهر از تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و مرطوب برخوردارد است. شهرمشهد در سال ۱۳۸۸ به عنوان پایتخت معنوی ایران و در سال ۲۰۰۷ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام شناخته شده است. علاوه بر حرم مطهر امام رضا(ع) وآثار باستانی مشهد بخصوص شهر توس، وجود بازار ها و مراکز تجاری بسیار بزرگ دلیل شهرت و جدب گردشگربه این شهر است.

مشهد
هتل های مشهد

شهر مشهد دارای هتل ها و اقامتگاه های فراوان با قیمت های مختلف است که برای اقامت همه اقشار جامعه مناسب است. هتل پنج ستاره قصر طلایی، هتل پنج ستاره درویش، هتل پنج ستاره مدینه الرضا، هتل پنج ستاره پارس مشهد، هتل پنج ستاره قصر مشهد و هتل پنج ستاره پردیسان مشهد از جمله بهترین هتل های شهر مشهد است.

مشهد
مشهد

شهر مشهد جاذبه های گردشگری تاریخی و مذهبی فراوانی دارد که گردشگران بخصوص مسلمانان را به سوی خود جذب می کند. در زیر به اختصار به چند جاذبه گردشگری مشهد اشاره می شود.

روستای گلستان مشهد

این روستا واقع در پنج کیلومتری مشهد است که مناطق کوهستانی زیبا، باغ های میوه و دره های سرسبزش زیبایی چشمگیری به وجود آورده است.

مشهد
روستای گلستان مشهد

موزه نان مشهد

این موزه با هدف ترویج نان سنتی کشور ما در مقابل نان های وارداتی شکل گرفته است.

مشهد
موزه نان مشهد

 

فیریزی

منطقه فیریزی در دامنه کوه بینالود قرار دارد که قدمتی چند هزار ساله دارد و مانند نگینی در این منطقه می درخشد.

مشهد
منطقه فیریزی در مشهد

بازار گوهر شاد مشهد

این بازار در بلوار شهید صادقی قرار دارد و یکی از بازار های زیبا و پر طرفدار مشهد است.

بازار گوهرشاد
بازار گوهرشاد

روستای ابرده پایین

یکی از روستا ای بسیار زیبای شهر مشهد است که در شمال غربی شهر طرقبه قرار دارد. این روستا در میان دره ای است که پیرامون آن را ارتفاعات در بر گرفته است.

 مشهد
روستای ابرده پایین واقع در مشهد

شهر مشهد آثار بسیار دیگری نیز دارد که مسجد گوهر شاد، موزه نادر، توس و آرامگاه فردوسی، بازار رضا وموزه آستان قدس رضوی از آن جمله اند.

مطلب پیشنهادی

معرفی انواع اتوبوس و قطار

اتوبوس ها و قطار ها دارای انواع بسیار زیادی می باشند ولی می توان گفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *