خانه / جاذبه های گردشگری جهان / آشنایی با صومعه گلاتی
آشنایی با صومعه گلاتی

آشنایی با صومعه گلاتی

صومعه گلاتی یکی از گزینه های افزون محبوبی است که همه ساله مقیاس مازاد یدكی از گردشگران آریایی و خارجی و درونی از سازه های كهنه و جدید آن دیدن می نمایند. این بنیاد قرار تقریبا یکی از بناهای اضافه كهنه و جدید شهر کوتایسی است که بینات قدیمی بسیاری را در آزادگی بازدیدکنندگان خود قرار می‌دهد و میزبان تورهای سیاحت كثرت در سال می باشد. این لنگر عبادتگاه در منطقه ای به نام کوتاسی واقع شده و به این دلیل در آن چندین خانقاه ی دیگر هم وجود دارد به یک آلبوم ی تفریحی و گردشگری دگرسانی شده است. فضایی هم که این تكیه در آن قرار دارد فضایی اضافه دل نشین و باصفا است که می توانید حال خوشی را در آن بگذرانید. درادامه در مطلب جاذبه های گردشگری جهان در مورد آشنایی با صومعه گلاتی بیشتر می گوییم.

صومعه گلاتی

نمای درونی و بیرونی عبادتگاه صوفیان

این صومعه در سال ۱۱۰۶ میلادی در غرب گرجستان خلق شده است و از آن به آدرس یکی از شاهکارهای عصر زردگون گرجستان در قرون وسطی به یاد یادبود الباقی است. در این دوره کشور گرجستان از لحاظ قدرت دیپلماتیك و رشد اقتصادی اضافه قوی بوده و این خانقه نیز به‌ آدرس گوشه ‌ای از نماد قدرت آن کشور توسط امپراطور گرجستان مخلوق شد. این خانقه از بزرگترین دیر های ارتدوکس قرون وسطایی است و از آن به آدرس مرکز علم و تعلیمات در آن زمان بهره می بردند. آکادمی دیر یکی از مهم‌ترین مراکز فرهنگی در گذشته گرجستان بود که نفوس كثرت را از لحاظ علمی و فرهنگی آموزش داده است. تكیه گلاتی از لحاظ نگهداری اسناد تاریخی نیز وقار فراوانی دارد که می‌توان به کتاب مقدس انجیل بی اساس به قرن ۱۲ میلادی رمز کرد که در مرکز ملی دست ‌نوشته‌های گرجستانی نیز جسم می باشد.

صومعه گلاتی

بر روی دیوارهای این خانگاه نگارگری طراحی هایی تزئینی از قرون ۱۲ تا ۱۷ میلادی قابل بینش رویت است و در کنار آن ها طرح هایی زیبا با موزاییک و کاشی نقشه كشی شده است. معماری این صومعه در سطح فرازین از سبک معماری دارد و دکوراسیون فوق العاده ای دارد. محیط اكناف آن که تخمیناً کاملاً دست ‌نخورده باقی مانده است، اجازه می ‌دهد تا درک مناسبی از سازگاری بین معماری و چشم‌ انداز آفریدن شود. لنگر عبادتگاه گلاتی به ‌عنوان مدفن یکی از بزرگ‌ ترین سلاطین گرجستانی به نام دیوید شناخته می‌شود که در کنار آن چندین گنج بزرگ نیز دفن شده است. این لنگر عبادتگاه از سال ۱۹۹۴ به‌عنوان متروكات عالمگیر دنیایی یونسکو ثبت شده و از آن شاهنامه به بعد موكدا تحت صیانت و احتراس قرار متاثر است.

موزاییک های به کار رفته در ساختمان عبادتگاه صوفیان رباط گلاتی هر کدام نشان دهنده ی عبودیت خدمت مسیحی ها هستند که در آن زمان ادا می دادند و شما با قدم زدن داخل این دیر این موضوع را شاهد خواهید بود. سبک نقشه كشی و قرار ستاندن موزاییک ها داخل تكیه گلاتی پس از دوباره سازی هایی که بر روی آن انجام شد نشان دهنده ی سبک زندگی بیزانس ها در آن زمان به طور کامل می باشد.  یک تمثال از مریم مقدس از جنس طلا هم در این خانگاه وجود دارد که شاهکار اصلی گلاتی به شمار می رود. درست در بالای جایگاه كشیش مقصوره هم یک موزاییک بزرگ از مریم مقدس وجود دارد مردم در حال نگاه کردن به مریم و حضرت عیسی هستند و همین خود به آدرس یکی از جذاب ترین بخش های این خانقه به شمار می رود.

صومعه گلاتی

کار حفاظت از خانقه گلاتی در کوتایسی توسط حكومت ادب و پاسداری از ضیاع گرجستان اجرا می شود و هدف آن ها از این طرح نگهبانی از سازه های ساختمان و همچنین زنده نگهداشتن نصرانیت بوده است که از سال ۱۹۹۰ در شهر کوتایسی آغاز به کار کرده است.

اگر قصد سركشی از عبادتگاه صوفیان رباط گلاتی در کوتایسی را دارید، باید مبدا خود را به منطقه کوتاسی برسانید و از آنجا با اتوبوس یا تاکسی خود را به تكیه برسانید. برای دیدار از تكیه حاجتمند به پرداخت هزینه ورودیه نخواهید داشت و تنها هزینه شما هردری به كوچ و خرید سوغات خواهد بود. در ضمن فضای فطری كران ها خانقه گلاتی در کوتایسی این امکان را به شما می‌دهد که بقیه زمان خود را به طبیعت‌گردی و گردش در این شهر دیدنی بپردازید.

صومعه گلاتی

صومعه گلاتی در حال حاضر

صومعه گلاتی در حال حاضر گردشگران مازاد یدكی را هرسال به سمت خود جذب می کند و گردشگران از رجس جهان برای ملاقات از آن به سمت شهر کوتایسی سفر کنند. این خانقاه در تعرفه آثار ملی گرجستان یونسکو قرار گرفته و تحت نگهداری رتق وفتق جهانی یونسکو قرار دارد. بخش های اصلی آن همچنان دست نخورده باقی الباقی است و به آدرس یک ساختن اساس امین در شهر کوتایسی جلوه گری می کند.

یک طرح مدیریتی در سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ برای مشارکت بین لنگر عبادتگاه گلاتی با نهادهای دولتی قرار است که اجرا شود تا در جهت آن بتخانه را اتساع دهند و با جذب اكثر گردشگر بتوانند در گشادگی صنعت گردشگری شهر کوتایسی نقش بسزایی داشته باشند.

مطلب پیشنهادی

چگونه در روسیه اقامت کنیم

تمام اجناسی که در روسیه بیع یا فروخته می شوند، همه تنها با روبل (واحد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *