خانه / جاذبه های گردشگری ایران / زیباترین کویرهای ایران

زیباترین کویرهای ایران

کشور ما به سبب واقع شدن در محیط جغرافیایی گرم و خشک، کویرهای بی شماری دارد؛ کویرهای حیرت انگیزی که احتمالا نام برخی از آنها را نیز شنیده اید. اگر شما هم علاقه مند به شناختن جاذبه های مناطق گرم و خشک کشورمان هستید، در مقاله امروز می توانید با زیباترین کویرهای ایران آشنا شوید؛ با راهنمای ایرانگردی امروز چوپانان همراه باشید.

ریگ یلان

این رملستان که از زیباترین کویرهای فارس عوعو لحاظ می شود، از غرب به چاله مرکزی لوت، از شمال به ده سلم، از شرق به نصرت آباد، ارتفاعات اسپی و اوخوران و از جنوب و جنوب غربی به لوت زنگی احمد و کال شور لوت بی نهایت می گردد و تا بلوچ آب ادامه می یابد. حاصل کف دشت از سطح آب های آزاد در كران ها لب غربی ریگ یلان، در حدود ۵۵۰ متر و در حواشی شرقی در حدود ۸۳۰ متر است. شیب دوروبر غربی به سمت غرب تا مرکز چاله لوت کاهش می یابد.

در جوانب دامن طراز شرقی ریگ یلان، این شیب به سمت شرق اضافه می یابد. پلاسیدگی طراوت هوای ناحیه در شتا در حدود ۳۰ درصد و در تابستان تا حدود ۱۰ درصد کاهش می یابد. رفعت تپه ها از شمال تا مرکز افزایش می یابد و از مرکز به سمت جنوب مجددا با کاهش یار و دشمن است. در قسمت جنوبی ریگ یلان که از کویرهای شرق ایران زمین قلمداد می شود، تپه ها با تغییر جهت به سمت جنوب غربی و نهایتا غرب به کلوت های غربی لوت همبستگی می خورند.

کویر حیدر آباد

در این پهنه کویری و ناحیه ای از جنوب شرق ایران زمین و در بخشی از کویر لوت، گاهی درجه دماسنج در گرم ترین روزهای سال به حدود ۷۰ درجه می رسد، یعنی اینکه رکورد صحرای آریزونا با ۴ هزار ساعت آفتاب در طول سال شکسته شده است. با وجود این گرمای شدید نباید چشمت به چیز زنده ای بیفتد اما کویر لوت رکوردار استفاده از كثرت از جاذبه های گردشگری طبیعی باغی در جهان است و تا کنون ۴۲ گونه حیوانی و انسانی در این ناحیه کشف شده است. گرما چنان سخت است که لاشه ستوران و آدمیان جدایی نمی شود، قدرت بخار كردن به بخارتبدیل شدن و تجمد بخور دادن آب به گونه است که بیش از جدایی شدن، لاشه توسط باکتری ها خشک می شود.

کویر پلوند

کویر مظفری یا پلوند، از کویرهای استان شرق جنوبی و توریستی ترین کویرهای ایران زمین است که در منطقه پاسداری شده مظفری قرار غمناك است. وجود تپه ماهورهای ماسه ای، دق ها و کفه های نمکی و گرداگرد کویری در کنار كران ها کوهستانی، گیرایی كشش های بدیع و آرایش آراستگی را برای گردشگران و سرشت غریبه ها آماده آورده است. از جمله جذب های نهادین منحصر به فرد این ناحیه، تپه های ماسه ای به شکل «دم یوز» می باشد. در منطقه محافظت شده مظفری، طرح تکثیر قوچ و جبیر در دست اجراست.

کویر اکبر آباد

کویر سه قلعه از کویرهای شرق ایران در گزند تفرق ۳۰ کیلومتری جنوب سه قلعه سرایان قرار دارد. کویر سه قلعه که از کویرهای استان خراسان جنوبی است که در بین زیباترین کویرهای ایران جای گرفته، آسمانی تاریک جهت رصد ستارگان دارای اثر و ابهت خاص است و به واسطه همین خواص مورد توجه گروه های دوستدار و حرفه ای رغبت مندان به نجوم گشته. از مزایا دیگر این کویر می توان به دق وسیع و تپه های ماسه ای محیط رصدگاه نجوم اشاره کرد که برای هر گروه آرزومندی مند و انشا گرد جمعیت كم بها و ایده آلی دارد.

دشت اسفدن

دشت اسفدن در كشور زیرکوه واقع شده، از بهم اتصال مخروطه افکنه های مداوم ابداع شده و ارتفاعات ناحیه آن را رها حی اند. در این چاه های کشاورزی متعددی وجود دارد. این دشت بسیار زیبا که از کویرهای شرق ایران زمین منظور می شود، جمع بر اینکه همه ساله پایه بسیار زاید گردشگر را به سمت خود جذب می کند به آدرس یکی از مهم ترین مناطق برای حفظ گونه های حیوانی و انسانی در استان به شمار می آید. منطقه دشت اسفدن که از کویرهای ایران محسوب می شود، به وسعت ۴۱ هزار و ۲۴۲ هکتار به عنوان ناحیه شکار ممنوع این استان به ثبت بالغ است.

مطلب پیشنهادی

شهرهای زیبای اصفهان

شهرهای زیبای استان اصفهان

استان اصفهان در کنار تهران، تبریز، مشهد و شیراز از جمله بزرگترین و مهمترین استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *