خانه / جاذبه های گردشگری ایران / تخت جمشید، نگین شیراز

تخت جمشید، نگین شیراز

اساس تاریخ در جاذبه های گردشگری ایران، کشورم عزیزمان نهفته است و در هر شهر بناهای تاریخی و فرهنگی هویت هر شهر را شکل داده است و هویت قومی و مذهبی هر یک را به استناد به پیشینه ی  تاریخی و اجتماعی و اقلیمی آن شهر میتوان حدث زد. تخت جمشید، نگین شیراز است زیرا هر ساله تعداد فراوانی از توریست ها و گردشگران بین المللی را به خود اختصاص داده است.

تاریخچه

این سازه ی عظیم پیشینه ی عمیقی دارد،ساختمان تخت جمشید در زمان داریوش اول در حدود ۵۱۸ قمری، آغاز شد. در ابتدا صفه یاتختگاه بلندی را آماده کردند و روی آن تالار آپادانا و پله های اصلی و کاخ تچرا را به وجود آوردند. پس از داریوش، پسرش خشایارشاه تالار دیگری را به عنوان تالار هدیش را بنا نمود و طرح بنای تالار صد ستون را طراحی کرد. اردشیر اول تالار صد ستون را به اتمام رساند. اردشیر سوم ساختمان دیگری را شروع کرد که ناتمام ماند . این ساختمانها بر روی پایه هایی شکل گرفته است که قسمتـی از آنها صخره های بسیار بزرگ و یکنواخت بوده و یا آنان را در کوه تراشیده اند.

تاریخچه تخت جمشید
تاریخچه تخت جمشید

جغرافیای تخت جمشید

برای سفر به تخت جمشید باید از جغرافیای آن خبر داشته باشید تخت جمشید در مرکز استان فارس،۱۰ کیلومتری شمال مرودشت و در ۵۷ کیلومتری شیراز واقع شده است. ارتفاع از سطح دریا تخت جمشید ۱۷۷۰ متر می باشد.طرف شرقی این مجموعه به روی کوه رحمت و سه طرف دیگر آن در آن جلگه مرودشت پیش رفته است. تخت جمشید به روی صفه یا سکوی سنگی که ارتفاع آن بین ۸ الی ۱۸ متر بالاتر از سطح ارتفاع جلگه مرودشت است، بنا شده است.

جغرافیای تخت جمشید
جغرافیای تخت جمشید

ابعاد این سازه ی عظیم به این صورت ترسیم شده است، ۴۵۵ متر جبهه غربی، ۳۰۰ متر جبهه شمالی، ۴۳۰ متر جبهه شرقی، ۳۹۰ متر جبهه جنوبی می باشد، ونیز طول تخت جمشید مساوی با طول آکروپولیس در آتن می باشد،لیکن عرض آن چهار تا پنج برابر آکروپولیس است. کتیبه بزرگ داریوش بر دیوار جبهه جنوبی تخت جمشید، به طور واضح گواهی میدهد که در این مکان هیچ سازه ایی از قبل وجود نداشته است. عظمت کامل کاخهای تخت جمشید ۱۲۵ هزار متر مربع است.

کاخ هدیش

تخت جمشد از مجموعه ی چند کاخ تشکیل شده است که یکی از آنها هدیش است. این کاخ که کاخ شخصی خشایارشا بوده‌ است در بالاترین بخش صفهٔ تخت جمشید قرار دارد. این کاخ از طریق دو مجموعه پلکان به کاخ ملکه مرتبط است. به خاطر کینه ای که آتنی‌ها از خشایارشاه داشتند به دلیل به آتش کشیده شدن آتن به دست وی احتمال دارد آتش سوزی از این مکان شروع شده باشد. رنگ زرد سنگ‌ها نمایانگر تمام شدن آب درون سنگ‌ها به سبب حرارت است.

کاخ هدیش
کاخ هدیش

بهتر است بدانید که در این مکان کوچک ۶*۶ ستون قرار داشته‌است. به دلیل خرابی شدیدی که شده اطلاعات فراوانی در مورد این کاخ در دسترس نمی باشد خیلی‌ها از اینجا به عنوان کاخ شگفت انگیز نام برده‌اند.هدیش به معنای مکان بلند می باشد و چون خشایارشاه نام زن دوم او هدیش بوده است نام کاخ خود به نام هدیش نام گذاری می کند. این کاخ در جنوبی ترین قسمت صفه واقع شده است و بخش های زیادی از کف از خود کوه می باشد.

همچینین در ادامه می توان گفت که از دیگر عجایب تخت جمشید می توان به اهمیت پیام رسانی آن برای آیندگان اشاره نمود. داریوش دستور داد تا چهار لوح زرین را در کنار  چهار لوح سیمین و تعدادی سکه در زیر پی چهار گوشه آپادانا بگذارند تا به این شکل بتواند پیامش را شاید در ۲۵۰۰ سال بعد به گوش ما و آیندگان برساند. و نیز وی در بخشی از چهار کتیبه حک شده بر دیوار جنوبی تخت جمشید این گونه گفت که این سرزمین را اهورامزدا از دشمن، از سال بد، از دروغ دور باد. بدین سرزمین دشمن، بدسالی، دروغ میاد. این را من از اهورامزدا با ایزدان خاندان شاهی به نماز در خواست می کنم.

مطلب پیشنهادی

زیباترین کویرهای ایران

کشور ما به سبب واقع شدن در محیط جغرافیایی گرم و خشک، کویرهای بی شماری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *