خانه / راهنمای ایرانگردی / راهنمای سفر به شیراز
شیراز
شیراز

راهنمای سفر به شیراز

شیراز شهر عشاق و شهر شاعرانی بلند آوازه چون حافظ و سعدی از دیرباز یکی از مقاصد گردشگری ایران بوده است که چه در میان ایرانیان و چه در میان گردشگران خارجی طرفداران زیادی دارد. بسیاری از این طرفداران معتقد اند شیراز نگین شهر های توریستی ایران است. شیراز یکی از شهر های مرکزی ایران ومرکز استان فارس است. از آنجا که این شهر در منطقه کوهستانی زاگرس قرار گرفته است، آب و هوای معتدلی به خصوص در فصل بهار دارد.موقعیت جغرافیایی شهر شیراز به گونه ای است که از غرب به کوه دراک و از شمال به کوه های بمو،سبزپوشان، چهل مقام و بابا کوهی وصل می شود.

مردم شیراز به زبان فارسی و با لهجه شیرین شیرازی سخن می گویند. مهمان نوازی بسیار مردم شیراز در دنیا زبان زد است و یکی از عواملی است که توریستان را وادار می کند تا این شهر زیبا را در راس مقاصد سفری خود قرار دهند.

شهر شیراز هتل ها و مسافر خانه های خوبی از نظر رفاهی برای حال مسافران تدارک دیده است که پنج تا از بهترین های آنها هتل بزرگ و پنج ستاره شیراز واقع در دروازه قرآن، هتل پنج ستاره چمران شیراز واقع در بلوار شهید چمران، هتل بین المللی و پنج ستاره پارس شیراز واقع در خیابان زند، هتل پنج ستاره همای شیراز واقع در میدان گاز و هتل پنج ستاره زندیه شیراز واقع در خیابان هجرت، پشت ارگ کریمخان است.

شهر شیراز پر از جاذبه های تاریخی و توریستی نام آشنا برای مسافران و توریست هایی است که این شهر را انتخاب می کنند. به اختصار به معرفی چند تا از این جاذبه ها می پردازیم

آرامگاه شاه چراغ

شاه چراغ آرامگاه برادر امام رضا است که وجود آن در شیراز این شهر را یکی از شهرهای پر طرفدار برای مذهبی ها کرده است. این آرامگاه در کنار میدانی به نام احمدی قرار دارد. سبک معماری این آرامگاه معماری آذری است.

آرامگاه شاه چراغ شیراز
آرامگاه شاه چراغ شیراز

تخت جمشید

تخت جمشید یا پارسه نام یکی از شهر های باستانی ایران است که پایتخت امپراطوری هخامنشیان بوده است و به خاطر ستون ها، لوحه ها، سنگ نوشته ها، دیوار ها و فلزنوشته هایش معروف است. این مکان در شمال شهرستان مرودشت قرار دارد.

تخت جمشید
تخت جمشید

آرامگاه حافظ و سعدی

شیراز همیشه به شاعران خوش نامش معروف بوده است . آرامگاه حافظ و سعدی در شهر شیراز دو تا از بناهای تاریخی و توریستی است که مسافران زیادی هر ساله از آنها دیدن می کنند. همچنین آرامگاه خواجو کرمانی شاعر قبل از حافظ و بعد از سعدی در این شهر شاعر پرور است.

حافظیه
آرامگاه حافظ

باغ جهان نما

این باغ در شمال شرقی شیراز واقع شده است و یکی از سه باغ معروف شیراز است. باغ جهان نما در دوره ال ظفر و آل اینجو ساخته شده است. این باغ کهن ترین باغ شیراز است. در خیابان حافظ در میان آرامگاه حافظ، هفت تنان، دروازه قرآن، خواجوکرمانی، بابا کوهی، باغ ملی و… قرار دارد.

باغ جهان نما شیراز
باغ جهان نما شیراز

عمارت شاپوری

منزل شاپوری مربوط به دوره پهلوی است و در خیابان انوری شیراز قرار دارد. این بنا توسط معمار معروف شیرازی ابوالقاسم مهندسی ساخته شده است و متعلق به عبدالصاحب شاپوری تاجر بزرگ شیراز بوده است.

عمارت شاپوری شیراز
عمارت شاپوری شیراز

عمارت کلاه فرنگی

این عمارت که به نام آرامگاه وکیل هم معروف است در زمان حکومت زندیه محل پذیرایی مهمانان و سفرای خارجی بوده است. بنا به وصیت کریمخان زند جسد وی را در این عمارت دفن کرده اند.

عمارت کلاه فرنگی شیراز
عمارت کلاه فرنگی شیراز

سفر به شیراز یکی از بهترین انتخاب ها برای ایران گردی است جاذبه های تاریخی و توریستی این شهر آنچنان زیاد است که توصیف همه آنها ممکن نیست. اگر قصد سفر به مکانی پر از آرامش را دارید شیراز بهترین انتخاب برای شما است.

مطلب پیشنهادی

معرفی انواع اتوبوس و قطار

اتوبوس ها و قطار ها دارای انواع بسیار زیادی می باشند ولی می توان گفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *