سی و سه پل
سی و سه پل

سی و سه پل

از بزرگترین و مهندسی ترین شاهکارهای تاریخ ایران زمین می توان به سی سه پل اشاره کرد که از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایران و اصفهان می باشد. این پل دارای ۳۰۰ متر طول می باشد و عرض آن نیز حدود ۱۴ متر است. این پل تاریخی که قدمت آن به دوره شاه عباس اول صفوی باز میگردد با دستور این شاه صفوی و توسط سردار بزرگ او به نام الله وردی هان در سال ۱۰۰۵ هجری بنا شده است. جشن های بزرگ و باشکوهی در عصر قدیم همچون آبریزان در کنار این پل برگزار شده است. مراسم خاج شویان مربوط به اهالی ارامنه جلفا نیز در کنار این پل برگزار می شده است.

سی و سه پل
سی و سه پل

سی و سه پل، نخست دارای چهل چشمه بوده که از هر کدام آب خارج می‏ گردیده است. امروزه هفت دهانه این پل مسدود شده و در حال حاضر دارای ۳۳ دهانه می باشد و از این رو به پل ۳۳ چشمه مشهور شده است. در دوره های مختلف این پل با نام های متفاوتی خوانده می شد از جمله: پل شاه عباسی، پل الله وردی خان، پل جلفا و پل سی و سه چشمه. این پل در اصل جهت اتصال میان دو خیابان چهار باغ کهنه عباسی و خیابان چهارباغ بالا و باغ هزار جریب و عباس آباد بنا شده شود.

سی و سه پل
سی و سه پل

سی و سه پل در جشن باشکوه آبریزگان محل اجتماع شاه و بزرگان و رجال و سایر مردم بوده است. به دستور مستقیم شاه عباس بر سر پل مراسم گلریزان انجام می شد و گل های بسیاری در راه شاه و همراهان ایشان ریخته می شد. همچنین در عید باستانی نوروز ۷ شبانه روز جشن و پایکوبی روی این پل برگزار می گردید و مردم اصفهان این پل را با چراغانی های زیبای خود درخشان میکردند که نمای بسیار شگفت انگیزی را به وجود می آورد. وضعیت این پل با زمان قدیمش چندان تفاوتی نکرده است. ایوانچه ‏ها و غرفه‏ های زیبای دو طرف پل که محل نشستن اهالی و عبور و مرور بوده است به همان شکل اولیه دست نخورده باقی مانده است.

در حال حاضر طول این پل ۲۹۵ متر و عرضش ۱۳/۷۵ متر می ‏باشد. در دوره صفویه ارامنه این حق را داشتند که تا محل میدانی که اول پل احداث گردیده بود جمع شده و صنایع خویش را با صنعتگران اصفهانی مبادله نمایند.

مطلب پیشنهادی

زیباترین کویرهای ایران

کشور ما به سبب واقع شدن در محیط جغرافیایی گرم و خشک، کویرهای بی شماری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *