خانه / جاذبه های گردشگری ایران / دیدنی های جنوب ایران
دیدنی های جنوب
دیدنی های جنوب

دیدنی های جنوب ایران

جنوب ایران برای نوروز  بهترین مکان برای سفر می باشد ، در این فصل هوا بسیار معتدل بوده و افرادی که به این منطقه سفر می کنند از لذتی وصف ناپذیری برخوردار می شوند. اما شهرها و جزایر جنوبی بسیار زیبا و دیدنی هستند و برای تفریح بسیار دیدنی است در ادامه و در معرفی جاذبه های گردشگری ایران به این بخش از کشور توجه داریم پس با چوپانان همراه باشید و از دیدنی های جنوب ایران لذت ببرید.

دیدنی های جنوب
دیدنی های جنوب

در جنوبی ترین نقطه این سرزمین، جزیره ای کوچک و زیبا شكل می کند که «هنگام» نام دارد. آداك ای مرجانی که در جنوب جزیره قشم واقع شده و با آبادی‌های کوچک و وسعتی حدود ۵۰ کیلومتر مربع یکی از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی قشم به سرشماری می رود.

این جزیره که ۳۳٫۶ کیلومتر مربع مساحت دارد، به شکل مخروط ناقصی دیده می شود که در کرانه‌های جنوبی آبخوست قشم قرار گرفته است. از بندرعباس باید بندها ۸۰کیلومتر با جهاز دور شوید تا به آبخو هنگام برسید. یعنی جایی در بندها ۶۰کیلومتری قشم.تمام سطح آبخوست هنگام را ارتفاعات پست آهکی پر کرده اند که بلندترین نقطه آن کوه ناکس با ۱۰۶ متر ارتفاع است. این جزیره پر از كانسارها نمک و خاک و سرب است اما هیچ کدام از ۱۰۳خانوار آن جز ماهیگیری شغل دیگری ندارند. مگر آن دسته از بومیانی که در فصل سفر دد دیو به این منطقه، به آنها سرویس های اقامتی و پذیرایی می دهند.

دیدنی های جنوب
دیدنی های جنوب

شما در آبخست هنگام می توانید زورق اجاره کنید و دور و جوانب آبخوست را تماشا کنید. علاوه بر این، بومیان منطقه هم حاضرند در نقش راهنمای تور حاضر شوند و آبخوست را به شما نشان بدهند. در این جهاز سواری اگر دریا موج نداشته باشد، شانس دیدار دلفین ها و مسابقه دادن با آنها را هم خواهید داشت. البته به هیچ عنوان نباید امیدی به برنده شدن از این دلفین های بازیگوش تند و تیز داشته باشید!دیدار پرندگان بحری آبزی و گستره احمق های شکار ماهی توسط آنها از جلوه های دیداری این سفر کوچک دریازی و بری است. علاوه بر این ها، یک نوع لاک پشت به نام لاک پشت پوزه عقابی که در معرض خطر انقراض است، در همین حوالی زندگی می کند که برای تخم گذاری به سواحل هنگام و قشم می آیند.

دیدنی های جنوب
دیدنی های جنوب

تا چند وقت پیش، صالح اهالی ها از پایه این نوع لاک پشت خبر نداشتند و تخم آن ها را یا برای فروش به کشورهای عربی می فرستادند و یا اینکه آن ها را به مصرف خوراکی می رساندند. اما این روزها با تعلیمات هایی که دیده اند، حافظ لاک پشت ها و تخم آن ها هستند و می توانند گوشه هایی از زندگی، تخم گذاری و تولد این لاک پشت ها را به شما نشان دهند.

برای رفتن به آبخو هنگام باید از راه کناره جنوبی آداك قشم به سمت روستای شیب دراز رفت و از آن جا بلم ها به صورت دربست شما را به گشت دور و داخل جزیره می برند.

 

 

مطلب پیشنهادی

شهرهای زیبای اصفهان

شهرهای زیبای استان اصفهان

استان اصفهان در کنار تهران، تبریز، مشهد و شیراز از جمله بزرگترین و مهمترین استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *