خانه / راهنمای جهانگردی / راهنمای سفرهای اروپا / شهر های دیدنی در ایتالیا
شهر های دیدنی ایتالیا (8)

شهر های دیدنی در ایتالیا

بدون شک ایتالیا یکی از زیباترین کشورهای دنیا است که تاریخ و تمدن باشکوهی را در تاریخ خود دارد. هنرمندانی نظیر میکل‌آنژ، رافائل و داوینچی روزی در این کشور پر ابهت قدم گذاشته‌اند و آثار هنری فاخر تولید کرده‌اند. هرچه در رابطه باهنر و تاریخ ایتالیا صحبت کنیم، کم گفته‌ایم. در این مطلب به سراغ شهر های دیدنی در ایتالیا رفته‌ایم که همه و جزء توریستی باید تراشیدن آن‌ها دیدن کند.ایتالیا کشوری پر از داستان و قدرت، با شنیدن نام آن‌همه ما ذهن هنر و تاریخ می‌افتیم. آمفی‌تئاتر کلوسئوم، کلیسای جامع فلورانس و بسیاری پاك كردن مکان‌های دیگر تنها بخشی از عظمت ایتالیا است.

تنها همین نکته کافی است که ایتالیا بیشترین تعداد جاذبه های تاریخی و طبیعی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو را دارد! در ادامه این مقاله از چوپانان به معرفی چند شهر مهم ایتالیا می پردازیم.

 

شهر های دیدنی ایتالیا (1)

پایتخت ایتالیا : رم

در وصف پایتخت ایتالیا باید گفت که «رم» با انبوهی از آثار باستانی، کلیساهای قرون وسطا،‌ آب‌نماهای زیبا، موزه‌ها و کاخ‌های دوره‌ی رنسانس تاریخ را در دل خود جای داده است. رم مدرن، شهری است زنده و پرهیاهو؛ رستوران‌های فوق‌العاده‌ای دارد و زندگانی شبانه در آن جاری‌ است.

اگر به رم سفر کردید دستِ‌کم سه روز در این شهر تاریخی اقامت کنید و سری هم به «واتیکان»، کوچکترین کشور جهان بزنید که در دل وكالت خطه رم محصور شده است و از دیدن میدان بیضی‌شکل «سن پیتر» و ستون‌های عظیم و فواره‌های آن لذت ببرید.

شهر های دیدنی ایتالیا (2)

کولوسئوم ( Colosseum )

کولوسئوم آمفی‌تئاتری درب شهر رم در ایتالیا است که ظرفیتی برابر با ۵۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ نفر پاكی ۸۰ درب ورودی دارد. اهمیت این آمفی‌تئاتر در زیبایی رم را نمی‌توان نادیده گرفت، سالانه هزاران توریست برای بازدید از این بنای باشکوه به رم می‌آیند. امروز بسیاری از ما کلوسئوم را با نام گلادیاتورها و خون و حیوانات وحشی می‌شناسیم. گلادیاتورها در این مکان با حیوان‌های حیوانی می‌جنگیدند و تماشاچیان را سرگرم می‌کردند.

کلیسای سن پیترو (St. Peter’s Basilica)

کلیسای سن پیترو که ارتفاعی به اندازه ی ۱۲۰ متر دارد از كشش های کاتولیک های این منطقه است.این کلیسا ورودی یکی از قدیمی ترین نقاط شهر در واتیکان قرار گرفته و بر شكل مقبره ی Peter که اولین کشیش این دیار بوده وقوع آفریده و آفریدگار مخلوق شده است .علاوه بر peter  سایر پاپ‌ها از جمله پاپ ژان پل دوم هم در زیرزمین این کلیسای بزرگ و مجلل دفن شده‌اند. ساخت این کلیسا در سال ۱۵۰۶ شروع شد و در سال ۱۶۱۵ به پایان رسید در نقشه های هوایی می بینیم که این کلیسا به شکل یک کلید طراحی شده که در واقعیت نماد کلید بهشت است و مجسمه‌های حواریون که جمان اطراف در ورودی این کلیسا نصب شده فضایی را ایجاد کرده که بازدیدکنندگان به نجیب سترده دیدن این کلیسا مسحور زیبایی آن می شوند.

 

شهر های دیدنی ایتالیا (4)

شهر تمدن : فلورانس

فلورانس از شهرهای ایتالیا است که پایتخت ناحیه توسکانی به‌حساب می‌آید و از کانون‌های بازرگانی اروپای سده‌های میانه به‌حساب می‌آمده. درواقع فلورانس را می‌توان منزل برزن تولد رنسانس نامید. کلیسای جامع فلورانس بنای مهمی است که در چشم‌انداز فلورانس خودنمایی می‌کند. این کلیسا تا مدت‌ها گنبد نداشت و هیچ مهندس محجبه معماری از پس ساختن گنبدی با این عظمت برنمی‌آمد. پس از گذشت چندین سال فیلیپو برونسلکی توانست گنبدی برای کلیسای جامع فلورانس بسازد و در ساخت دم از روش نوینی استفاده کرد.

«کلیسای جامع دومو» و «صومعه‌ی باپتیستری» از جاذبه‌های گردشگری فلورانس هستند. چندین موزه‌ی فوق‌العاده و نقاشی‌ها و مجسمه‌های معروفی در فلورانس قرار دارند که از جمله‌ی آنها می‌توان «مجسمه‌ی داوود» میکل آنژ را نام برد. از دیگر جاذبه‌های گردشگری فلورانس قصرها و باغ‌های «خاندان مدیچی‌»هاست که سه قرن بر فلورانس حکومت کردند.

 

شهر های دیدنی ایتالیا (3)

شهر قایق ها : ونیز

ونیز (به ایتالیایی Venezia) شهری است در شمال شرقی ایتالیا و از لحاظ قدیمی پلی بین شرق و غرب این کشور بوده است. این شهر زیبا گل رخسار منحصربه‌فرد روی آب بنا شده و در میانه‌ی یک تالاب قرار گرفته است. ونیز از زیباترین و رمانتیک‌ترین شهرهای ایتالیا و محبوب‌ترینِ آنها به جهت گردشگران است. «میدان سن مارکو» و «کلیسای درست سنت مارک» در مرکز بلد ونیز قرار دارند. این شهر موزه‌ها،‌ کاخ‌ها و کلیساهای بسیاری دارد که باید از آنها بازدید کنید. علاوه‌بر بازدید از اماکن تاریخی و موزه‌ها، گشت‌وگذار و قایق‌سواری در کانال‌های آبی ونیز نیز لذت‌بخش خواهد بود.

تاریخ و هنر:  ورونا 

شهر ورونا همان شهری است که نمایشنامه رومئو اندرزپذیر ژولیت در آن شکل گرفته و یکی از تاریخی ترین شهرهای ایتالیا به شمار می رود  ، این شهر که یکی از جاذبه های گردشگری ایتالیا می باشد دارای یک آمفی تئاتر رومی است که که ۲۰۰۰ سال قبل بنا شده و بی شمارگشتن از گردشگران برای دیدن این آمفی تئاتر به ورونا می آیند و جالب است بدانید با وجود قدمت زیادی که آمفی تماشاخانه ورونا دارد ، بسیار سلم باقی مانده محك پذیر از ۳۰ هزاردستان نفر به طور همزمان میزبانی می کند ، امروزه در این سالن موسیقی  زنده اجرا مینا شراب شود و یکی از دلایل فقید ماندن فرهنگ و تاریخ ایتالیا ذلیل شدن شمار نقره شی كم یاب رود .

 

شهر های دیدنی ایتالیا (5)

باشکوه: میلان

میلان (به ایتالیایی Milano) یکی از ثروتمندترین شهرهای اروپاست. میلان را با فروشگاه‌های شیک و مد روز،‌ گالری‌ها،‌ رستوران‌ها و بالاتر بودن سرعت زندگی در آن نسبت به اغلب شهرهای ایتالیا می‌شناسند.

میلان میراثی غنی از فرهنگ و هنر دارد. «کلیسای جامع دومو» با نمای زیبای مرمرینش یکی از بناهای باشکوه میلان است. نقاشی «شام آخر» داوینچی در صدر فهرست جاذبه‌های میلان قرار دارد و «لا اسکالا»ی میلان از معروف‌ترین سالن‌های اپرای دنیاست.

 

شهر های دیدنی ایتالیا (7)

بندر بزرگ: جنوا

جنوا در کرانه‌ی شمال غربی ایتالیا و اسكله اصلی این کشور است. این شهر بندری در سال ۲۰۰۴ یکی از پایتخت‌های فرهنگی اعلام شد. جنوا پس از سال ۲۰۰۴ با افزایش درآمد حاصل از صنعت توریسم، به مقصد گردشگری بهتری هم تبدیل شد.

از جاذبه‌های جنوا می‌توان آکواریوم شگفت‌انگیز و بندرگاه زیبای آن را نام برد. مرکز مدینه جنوا ملول کلیساها، کاخ‌ها گلعذار موزه‌های بی‌شمارش بخش اعظمی از تاریخ قرون وسطای اروپا را در دل خود جای داده است.

شهر های دیدنی ایتالیا (6)

شهر رنگ:  ناپل

ناپل (به ایتالیایی Napoli) یکی از پرتکاپوترین شهرهای ایتالیاست. این شهر پوشینه ساحل جنوبی گریز قرار دارد مفتخر طاغی مهم‌ترین شهر مدخل سرپوش جنوب ایتالیاست. ناپل اخیرا بازسازی شده ولی همچنان بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. این شهر گنجینه‌های تاریخی و هنری بسیاری را در خود جای داده است.

 

مطلب پیشنهادی

از ارمنستان با خود سوغاتی چی بیاوریم

از ارمنستان با خود سوغاتی چی بیاوریم

امروزه بسیاری از هموطنان ما برای تجربه جهانگردی و مسافرت خارجی با هزینه کم به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *