خانه / راهنمای ایرانگردی / برترین جاذبه‌ی گردشگری کرمان
برترین جاذبه‌ی گردشگری کرمان

برترین جاذبه‌ی گردشگری کرمان

سراسر ایران دارای طبیعتی بی نظیر و بکر می باشد، سالانه گردشگران بسیارزیادی برای تفریح و استراحت به شهرهای مختلف ایران سفر می کنند، یکی از استان های بسیار زیبای ایران که دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی به بسیار زیبایی است کرمان است. استان کرمان در جنوب‌شرقی ایران، پهناورترین استان کشور است. کرمان در حدود ۷ هزار جاذبه‌ی بااهمیت به یاد ماندنی دارد که ۷۰۰ مورد از آن‌ها در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این استان بین استان‌های یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس تحكیم گرفته است. جاذبه‌های كهن فراوان، این استان را جزو ۵ شهر بااهمیت به یاد ماندنی ایستادگی داده است. در این سلام فهرستی از برترین جاذبه‌ی گردشگری کرمان تهیه شده است که می‌تواند راهنمای سفر شما به این استان باشد.در ادامه با راهنمای ایرانگردی همراه باشید.

برترین جاذبه‌ی گردشگری کرمان

مجموعه گنجعلی‌خان کرمان دارای چندین بنای مختلف است که از عهد صفوی به یادگار مانده است. این آلبوم به همت گنجعلی خان که حاکمی در دوران شاه عباس صفوی بود، خلق شد. آلبوم گنجعلی‌خان کرمان، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۴۷ ثبت ملی شده است.

میدان گنجعلی خان که به شکل مستطیل است، مجموعه‌ای از عناصر شهر را به دور خود جمع کرده است. بازار گنجعلی‌خان این مجموعه، همچون سایر بازارهای سنتی ایران، معماری دیدنی و جذابی دارد که صرف قدم زدن در آن تجربه‌ای لذت‌بخش را برایتان به ارمغان می‌آورد. حمام این آلبوم نیز اکنون به كفش مردم‌شناسی کرمان تبدیل شده و در کنار سركشی از موزه، زیبایی بنا نیز بسیار دیدنی و ستودنی است. ضرابخانه گنجعلی‌خان که اکنون به ملكی سکه تبدیل شده است، مجموعه‌ای از سکه‌های قدیمی را در کنار هم جمه کرده تا پذیرای علاقه‌مندان باشد. دیگر بخش‌های این كلكسیون شامل آب‌انبار، مدرسه، کاروانسرا و سرای گنجعلی‌خان است که می‌توانید از آن‌ها سركشی کنید. هم راجع به حساب دسترسی به آلبوم گنجعلی‌خان می‌توانید به مرکز قدیمی شهر کرمان مراجعه کنید.

حمام وکیل

حمام وکیل کرمان بنای باشکوهی است که از معماری زندیه-قاجاریه تاثیر گرفته است. این بنا دو بخش رختکن و گرمخانه دارد. بنای دوش وکیل در سال ۱۲۸۰ آفریده و در سال ۱۳۶۹ بازسازی شد.
حمام وکیل کرمان اکنون به چایخانه سنتی تبدیل شده است و گردشگران در آن‌جا با فالوده کرمانی، چای و انواع نوشیدنی پذیرایی می‌شوند. در بخش گرمخانه نیز می‌توانید غذاهای محلی کرمان را امتحان کنید.

برترین جاذبه‌ی گردشگری کرمان

ارگ بم

ارگ بم بنایی خشتی و با شکوه است که متاسفانه بخش زیادی از آن در زلزله سال ۱۳۸۲ تخریب شد. این بنا اکنون در حال بازسازی است و سركشی از ان خالی از لطف نخواهد بود. ارگ بم بزرگترین بنای خشتی دنیا بوده است. این كلكسیون در وقوع آفریده و آفریدگار مخلوق دژی ارشد و باشكوه است که ارگ، بخشی از آن را تشکیل داده است. اما کلیه این كلكسیون را ارگ بم می‌نامند.

باغ شازده ماهان

باغ شاهزاده یا شازده در دو کیلومتری شهر ماهان تثبیت دارد. این باغ متعلق به دوره‌ی قاجار است. باغ شاهزاده جزو ۹ باغ ایرانی است که در یونسکو ثبت جهانی شده است. اطلاعات باغ به ۳۵ زبان ترجمه شده و در نقشه گردشگری این سازمان قرار دارد. باغ فتح توسعه یافته کرمان که در روستای اختبارآباد تثبیت دارد، الگوی ساخت باغ شازده بوده است.

برترین جاذبه‌ی گردشگری کرمان

باغ فتح آباد

باغ فتح معمور پررونق پیشرفته در روستای اختیار توسعه یافته (۲۵ کیلومتری کرمان) ایستادگی دارد و ثانیه به دوره قاجار است. بنای باغ یادبودی از فضل‌علی‌خان بیگلربیگی است. وی یکی از جاکمان کرمان بوده است. باغ فتح منظم محل حکمرانی یکی از حاکمان کرمان بوده است. از وسط این باغ آب قنات عبور می‌کند و عمارت‌های چهار فصل، عمارت مرکزی و برج و باروی آن باعث شده این باغ به مکانی مفرح و زیبا تبدیل شود

گندم بریان

شرق رودخانه‌ی شور شهداد، منطقه گندم‌بریان به عنوان گرم‌ترین نقطه‌ی کره اغنیا و یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های عالم ثبات دارد. تمام سطح گندم‌بریان یا گندم‌برشته از سنگ‌ها و گدازه‌های آتشفشانی پوشیده شده و سیاهی سطح اعیان و شکل عجیب سنگ‌ها باعث جذب اكثر نور خورشید و بالارفتن بیش از حد دما می‌شود. این‌جا به «ماه زمین» شهرت دارد و در فصل زمستان و اوایل بهار به بهشتی تبدیل می‌شود که گردشگران بدون آرامش گرمازدگی از آن ویزیت كنترل می‌کنند.

مطلب پیشنهادی

معرفی انواع اتوبوس و قطار

اتوبوس ها و قطار ها دارای انواع بسیار زیادی می باشند ولی می توان گفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *