خانه / راهنمای جهانگردی / راهنمای سفرهای آسیا / عجیب ترین سازه جهان : اهرام ثلاثه
اهرام ثلاثه (1)

عجیب ترین سازه جهان : اهرام ثلاثه

در دل هر بنای قدیمی و باستانی اسرار زیادی نهفته است که شاید در طی سالها و یا قرنها بتوان آن را کشف کرد. اهرام مصر نیز كهنه كردن این قاعده مستثنی نیست. با این مقاله از چوپانان همرا باشید تا در زیر به برخی حقایق محك پذیر نکات جالبی که این بنای ناب در خود جای داده، علامت دادن کنیم.همیشه با تماشای اهرام مصر این مواخذه در ذهن مطرح می‌شود که این اهرام با این اندازه چطور ساخته شده‌اند؟ نظریه‌ها و پاسخ‌های زیادی برای چونی ساخت اهرام مصر مطرح شده است و حتی برخی افراد نظریه‌های عجیب کمک موجودات عجیب و غریب مثل غول‌ها و حتی موجودات فضایی را مطرح کرده‌اند اما برای اثبات یک نظریه باید شواهد و مدارک کافی وجود داشته باشد. در یک تحقیق جدید شواهدی کشف شده است که می‌تواند این راز چند هزار ساله را علنی کند.در ادامه شما را با عجیب ترین سازه جهان اهرام ثلاثه آشنا می کنیم.

 

اهرام ثلاثه (3)

تاریخچه

ورخ مشهور یونانی دیودور سیسیلی درآمد حدود ۲۰۰۰ سال قبل وقتی که اهرام مصر را دید به شدت تعجب کرد چون در آن زمان ماشین‌آلاتی وجود نداشت که بتواند سازه‌ای متذكر شدن آن عظمت را بسازد. تا چندین سال قبل هم همین پرسش برای دنیای مدرن بدون جواب مانده بود تا این که شواهدی باستانی  مبنی بغل استفاده از تعداد زیادی نیروی انسانی کشف شد اما ساز و کار چگونگی تراشیدن و بلندی بردن این سنگ‌‌ها و طراحی شگفت‌انگیز آن، سوالات بیشتری را مطرح کرد.

مصری ها زندگی کوتاه این جهان را فانی و مرگ را آغاز یک حیات نوین و جاویدان در دنیای دیگر می شناختند. به همین دلیل منازل خود را معیت و بدون مصالحی مانند خشت و گل و مزارات را خودنمایی كردن مصالح با دوامی مانند سنگ می ساختند. آن هابرای از بین نرفتن اجساد مردگان را حنوط کرده و کلیه اثاثه پاكی متعلقات آنان را ورودی کنار شان ثبات می دادند. هم چنین برای محافظت از جسد، مقابر را محکم متكبر غیر قابل نفود می ساختند تا از بلایای طبیعی لاله رخ سرقت اموال در امان باشد.

در حدود دو هزارو ششصد سال قبل از میلاد، فرعون “جوزر” تصمیم گرفت تا اولین هرم غول پیکر را به عنوان مقبره خود بنا کند. معمار و مغز متفکر طراحی این مقبره غول پیکر، راهب و مجسمه ساز معروفی بنام ایم هوتپ بود. در آن زمان اکثر جمعیت کشور که به ۲/۱ میلیون تن می رسید جهت ساخت این مقبره ایمن سازی آماده سازی شد. این اولین و عظیم ترین ساختمانی بود که بشر توانسته بود آن را بنا کند. در این زمان زبان نوشتاری خاصی برای ثبت موضوعات، سوابق، موارد اداری، نقشه ها، شماره گذاری و مشخصات مکان نصب سنگ ها و نظایر آن ابداع شد که برای نوشتن تاریخ و موضوعات اجتماعی معمول به کار نمی رفت.

اهرام ثلاثه (5)

موقعیت جغرافیایی

مصر آب و هوای خشک بیابانی دارد. قاهره همیشه گرم است و شب‌های خنکی دارد. داخل قاهره تنها دو فصل وجود دارد یک فصل خیلی گرم که میانگین دمای هوا به ۳۵ درجه می‌رسد و بین ماه مه تا اکتبر است و یکی زمستان‌های ملایم از نوامبر تا آوریل.بهترین دوره برای سفر به قاهره از مارس تا آوریل و از اکتبر تا نوامبر است. در این دو مدت زمان کوتاه، آب و هوا نسبتا ملایم است، جمعیت گردشگران کاهش می‌یابد و در بیشتر ایام هفته، هزینه‌ی هتل‌ها پایین‌تر است.

چرا اهرام ثلاثه مصر جزو عجایب هفتگانه دنیا است؟

همان طور که گفتیم ساخت اهرام ثلاثه پافشاری كننده را به فرازمینی ها نسبت داده اند. دلیل این که این اهرام جزو عجایب جهان اند، سنگ هایی است که در سازه این اهرام به کار رفته است. این سنگ ها که هر کدام حجم كاپیتان و سنج زیادی دارند، از جنس های خاصی هستند که در این منطقه هستی نفس ندارند. درواقع اگر ۳۰۰ کیلومتر دورتر از اهرام ثلاثه هم به دنبال این سنگ ها باشید، ممکن است سنگ های مشابه آن را پیدا نکنید. همین موضوع باعث شده تفکر ساخت این اهرام توسط فرازمینی ها ایجاد شود. سنگ های بزرگ اهرام ثلاثه مصر تنها با وسایل مدرن می توانستند فاصله ۳۰۰ کیلومتری را طی کنند. با ابزار محدود در آن دوره، ساخت اهرام ثلاثه مصر، کاملا دور از ذهن است.

 

اهرام ثلاثه (2)

اهرام جیزه

نامدارترین هرم‌های مصری اما مجموعه اهرام جیزه هستند که در منطقه جیزه در چند کیلومتری جنوب واقف دیار قاهره قرار دارند و از بزرگترین سازه‌های ساخته شده در تاریخ بشر به‌شمار می‌روند. جیزه مکان سه هرم شهره مصر باستان است: هرم خوفو، هرم خفرع و هرم منکورع. هرم خوفو بزرگترین هرم مجموعه است تعلیم خاطره اندیشه هر سه هرم بزرگ، برای ثالث نسل از خاندان خوفو هستند. در کنار این هرم‌ها نیز تعدادی هرم کوچکتر جانبی برای خاکسپاری شهبانویان، و نیز ابوالهول بزرگ برای نگهبانی از بناها، ساخته شده‌اند.

چندین نظریه مختلف برای هدف نقشه ساختمان ساختار سازوبرگ اهرام مصر وجود دارد اما تنها نظریه‌ای که بیش از همین روان مورد قبول واقع شده است این است که آنها مقبره‌ای برای پادشاهان هستند. این هدف نصب العین آرزو که اهرام به دست برده‌ها ساخته‌ شده‌اند یا نعم محل بحث است. برخی از مورخان می‌گویند همه کارگران ذكر کارکنان اهرام مصر به فكر یادبود مهارت و توانایی‌هایشان استخدام شده‌اند و همه پاداش دریافت می‌کردند و برخی دیگر باور دارند این گونه نبوده است و برده‌ها مجبور به کار در اهرام بودند. جالب است که نظریه دیگری مطرح می‌کند که تعداد زیادی از مردم مصر به دلیل اعتقادات و باورهایشان در ساخت این اهرام به عنوان جایگاه ابدی فرعون مشارکت داشتند.

 

اهرام ثلاثه (4)

 

هرم خفره

هرم خفره، یکی سایر از هرم‌های این مجموعه است که دارای یک تونل داخلی است. هرم منقرع، از این هرم کوچک‌تر است. علاوه بر این چند هرم، مجسمه‌ی ابوالهول با تن شیر و سر فرعون، در این مجموعه‌ی تاریخی قرار دارد. این مجسمه یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های نمادین دنیا است.

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

قاهره در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +2 قرار دارد و ساعت رسمی آن دو دم و نیم از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

مصری – عربی

واحد پول

پوند مصر

 

مطلب پیشنهادی

هتل جدید اتانی در توکیو را بیشتر بشناسید

توکیو را می توان یکی از زیباترین شهرهای آسیا در ژاپن دانست که جاذبه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *