خانه / راهنمای ایرانگردی / جاذبه‌های سیاحتی استان کرمانشاه
جاذبه‌های سیاحتی استان کرمانشاه

جاذبه‌های سیاحتی استان کرمانشاه

استان کرمانشاه یکی از کهن ترین شهرهای ایران است که دارای تاریخی پرفراز و نشیبی است.در استان کرمانشاه ۳۰۰۰ اثر قدیمی برآورد شده‌ است که ۷۱۶ اثر آن به ثبت آثار ملی و یک اثر به ثبت اثر جهانی كلی رسیده است.سالانه افراد بسیار زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از آثار تاریخی این شهر به ایران سفر می کنند. در این میان بیستون به ثبت جهانی كلی رسیده ‌است. در همه جای استان آثار گرانبهایی دیده می‌شود. در این مقاله مروری داریم بر جاذبه‌های سیاحتی استان کرمانشاه و به معرفی مختصری از آن‌ها خواهیم پرداخت.در این بخش از راهنمای ایرانگردی با ما همراه باشید تا به معرفی زیباترین این جاذبه ها برای شما بپردازییم.

طاق بستان

طاق‌بستان که یکی از معروف‌ترین مکان‌های توریستی شهر کرمانشاه است، مجموعه‌ای از سنگ نگاره‌ها و سنگ نبشته‌های دوره‌‌ی ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه جایگیری دارد. این مجموعه ارزش هنری و باستانی مربوط به تاریخ مهم زیادی دارد که شامل دو طاق بزرگ و کوچک و چند سنگ خط است. آنچه روی سنگ‌های دو طاق حجاری شده، صحنه‌های كهن تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج‌گذاری شاهپور دوم و سوم است. وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی مفرح تبدیل کرده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است. این اثر در ۱۵ دی‌ماه سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. طاق‌بستان قرار بود منهل در فهرست میراث جهانی یونسکو اسكان گیرد اما مغازه‌های کبابی و خانه‌های اطراف آن مانع این مبادرت هستند و مشکلات افزونی نیز فقره سبب این اثر مهم باستانی مربوط به تاریخ مهم ایجاد کرده اند.

جاذبه‌های سیاحتی استان کرمانشاه

تکیه آسیستان الملک

حسین خان معین‌الرعایا ۱۱۴ سال پیش تکیه آسیستان الملک را در شهر کرمانشاه بنا کرد و بعدها به همت حسن خان معین‌الملک تکمیل شد. این مجموعه از سه بخش اصلی حسینیه، زینبیه و عباسیه تشکیل شده و کاشی‌کاری زیبای آن در جهان بی‌همتا است. رنگ‌های به کار رفته در کاشی‌های این بنا طبیعی بوده و زیبایی خاصی به این اثر بخشیده‌اند. تکیه كمك الملک میزبان عزاداری‌های مردم کرمانشاه بوده است. بخش زینبیه راجع به حساب بانوان آفریننده شده بود که دارای دو درب بوده است. بانوان هنگام ورود از دری که در بخش زبرین زینبیه تعبیه شده بود استفاده می‌کردند. این امر باعث می‌شد بدون برخورد با مردها بتوانند در تکیه رفت و آمد کرده و در مراسم عزاداری شرکت کنند. بخش حسینیه و زینبیه نیز برای عزاداری مردان آفریننده شده بوده که کاشی کاری‌ها و تابلوهای بی‌نظیری دارد. بیشترین تابلو-کاشی‌ها نیز در بخش زینبیه جایگیری دارند. همچنین در بخش حسینه می‌توان از موزه‌های پوشاک و مردم‌شناسی دیدن کرد.

جاذبه‌های سیاحتی استان کرمانشاه

گوردخمه اسحاق وند

گوردخمه‌های اسحاق وند، سه گوردخمه در ابعاد مختلف هستند که در در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان هرسین و در صخره‌هایی واقع شده‌اند که در شمال شرقی روستای ده نو تثبیت دارند. نام اسحاق وند با توجه به روستایی که در آن نزدیکی ثبات دارد فقره سبب این گوردخمه‌ها انتخاب شده است. این گوردخمه‌ها طبق نظر برخی از باستان‌شناسان، قدیمی‌ترین مقابر صخره‌ای حوزه پارس هستند و به دوران مادها تعلق دارند.

گوردخمه‌های سمت راست و چپ تزییناتی ندارند، اما در بالای گوردخمه‌ی میانی نقش مردی به كیفیت تمام‌قد با چهره‌ای نیم‌رخ وجود دارد. این مرد لباس چین‌دار فراز به تن دارد و دست‌هایش را به هیئت نهج وجد نیایش بلند کرده است. در مقابل او مشعل و آتش‌دان جایگیری دارد و یک هیکل کوچک در پشت آتش‌دان ایستاده که دست‌هایش اهتزاز است و شیئی در دستان خود دارد.

جاذبه‌های سیاحتی استان کرمانشاه

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا از بزرگترین بناهای سنگی در ایران است که در شهر کنگاور در کرمانشاه ثبات دارد. «آناهیتا» فرشته و ضابط حافظ آب، افزونی و زیبایی بوده است و ایرانیان مقام ارزشمندی را باری او قائل بوده‌اند. آتشخانه آناهیتا پرستشگاهی است که نظیر سایر بناهایی که بر اوج آفریده شده‌اند، برگرفته از شیوه‌ی سکوسازی است. بر فراز این اثر تاریخی، ردیفی از ستون‌های سنگی وجود دارد. ستون های این بخش ۵۴/۲ متر هستند. معبد آناهیتا به دوره‌ی اشکانی یا ساسانی نسبت داده می‌شود.

مطلب پیشنهادی

معرفی انواع اتوبوس و قطار

اتوبوس ها و قطار ها دارای انواع بسیار زیادی می باشند ولی می توان گفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *