خانه / راهنمای جهانگردی / راهنمای سفرهای اروپا / راهنمای تور: یک آخر هفته در استانبول

راهنمای تور: یک آخر هفته در استانبول

راهنمای گردشگری استانبول ترکیه

ما به یک قالیچه جادویی برای دیدن این دنیای زیبا و قدیمی مسیحی و ترک نیاز نداریم. ما می­توانیم از راه جدید دریای مرمره به شهر افسانه­ای ترکیه­، یک آخر هفته را به استانبول، برویم، شهری که دو قاره را به هم وصل می­کند و تاریخی سه هزار ساله دارد.

روزی استانبول پایتخت اروپای روم شرقی بوده است و امروزه یک کلان شهر مدرن و شلوغ است جایی که معماری­ های قدیمی، منابع قدیمی با ارزش به همراه اقتصاد جدید ترکیه نمایانگر است.

در کنار آسمان­ خراش­ها و مساجد، تنگه ى بسفر (بين درياى سياه و درياى مرمره Bosphorus هم مي گويند) شهر را به دو قسمت تقسیم می­کند؛ یک طرف در اروپا و طرف دیگر در آسیا است. دریای مرمر در شمال شرقی و شبه جزیره طلایی در جنوب قرار دارند و بندرگاهی برای کشتی­ها و صخره­های زیبا است که در این مقاله سعی میکنیم با توصیف و توضیح مناطق برتر شهر استانبول، تور آخر هفته استانبول شما را، بیشتر از همیشه، به ایده آل هایتان نزدیک کنیم.

تاریخ غنی و چند هزار ساله آن که از ۷۰۰ سال قبل از تولد مسیح زمانی که مهاجران یونانی در سمت آسیایی آن اسکان کردند، شروع می­شود و با بایزانتینز کسی که در سمت غربی اقامت کرد و نام شهر از آن گرفته شده ادامه یافت. شهر بيزانتيم بخشی از امپراطوری روم شد و امپراطور کنستانتین کسی که هنگام مرگ به دین مسیحیت روی آورد، نام آن را به کنستانتینوپل تغییر داد. بعد از آن مسیحیت دین این منطقه شد.

در طی جنگ­های صلیبی استانبول مورد حمله قرار گرفت و نهایتا به دست سلطان­های ترک افتاد؛ کسی که اسلام را به آن­ها معرفی کرد و امپراطوری را گسترش داد.

اولین پادشاه مهمت یازدهم بود. او بوسیله روش حمله ماهرانه و مبتکرانه­اش کنستانتینوپل را در سال ۱۴۵۳ تصرف کرد. وقتی او با زنجیرهای سنگینی که دهانه شبه جزیره طلایی را بسته بودد، رو به رو شد، به سادگی کشتی­های خود را به طرف دیگر جزیره منتقل کرد، در آنجا پیاده شدند و مردم شهر را با بهت و شگفتی فتح کرد. او یک قانون گذار روشنفکر بود که از مسلمانان، یهودیان و مسیحیان، کسانی که از شهر فرار کرده بودند، حمایت کرد تا به شهر بازگردند و کسی را که دوست دارند پرستش کنند. در این زمان شهر به نام استانبول شناخته شد.

سرانجام رفتارهای بی بند و بار و نامتعارف سلطان­هایی که در ناز و نعمت بزرگ شده بودند، عدم کارایی امپراطوری را موجب شد. آتاتورک، رهبر جدید (بعد از جنگ استقلال ترکیه)، کشور پادشاهی را منسوخ کرد و در سال ۱۹۲۳ جمهوری را تاسیس نمود.

روزی لقب مرد بیمار اروپا را در قرن نوزدهم به خود اختصاص داد، اما در حال حاضر به دلیل راه طولانی که استانبول طی کرده است، در سال ۲۰۱۰ به عنوان شهر فرهنگی اروپایی نام گرفت.

از میدان سلطان، قلب شهر، بسیاری از آثار تاریخی را می­توان با پای پیاده و یا با ترامواها، اتوبوس­ها و تاکسی­های زرد رنگ که رانندگانشان کمی انگلیسی می­دانند، بازدید کرد. پس از آن­ها بخواهید تا شما را به مکان­های زیر که ما در مجله گردشگری چوپانان برایتان در نظر گرفته ایم، برای بازدید ببرند:

مسجد ایاصوفیه استانبول ترکیه
مسجد ایاصوفیه استانبول ترکیه

 

مسجد ایاصوفیه

این شاهکار شگفت انگیز معماری روزی بزرگ­ترین کلیسای جهان برای نزدیک به هزاران سال بوده است. حضرت مریم، حضرت مسیح و دیگر پیامبراین در بسیاری از موزاییک­های مملو از تزئینات به تصویر کشیده شده­اند. نقاشی­های چهار غول با شش بال بر روی هر کدام از چهار بخش زیر گنبد وجود دارند.

زمانی که عثمان­ها در سال ۱۴۵۳ تحت فرماندهی مهمت دوم آن را به یک مسجد تبدیل کردند، بیشتر صورت­های حضرت مسیح پوشانده شده بودند. دین اسلام مجسمه ­ها (با چهره) را ممنوع می­کند و چهره حضرت محمد (ص) هرگز دیده نشده است. مدال­های بزرگ قرن نوزدهم به همراه حروف عربی زر اندود، در کنار چلچراغ­هایی که داخل را روشن می­کنند، آویزان هستند. امروزه این مکان به موزه تبدیل شده است و استفاده از آن به عنوان مکانی برای پرستش در این کشور غیر مذهبی به شدت ممنوع است.

درست رو به روی پارک مسجد ایاصوفیه در منطقه سلطان مسجد آبی ساخته شده در قرن هفدهم قرار دارد و به دلیل وجود ۲۰ هزار کاشی آبی که دیوارهای داخلی و سقف بلند آن را می­پوشانند، به این نام خوانده می­شود.

این مسجد توسط سلطان احمد اول به عنوان یک مکان پرستش اسلامی برای رقابت با مسجد ایاصوفیه ساخته شد. این مسجد بسیار بزرگ است به طوری که آسمان را تحت سلطه خود قرار می­دهد و از لحاظ معماری ترکیبی زیبا از ویژگی­های بیزانس و اسلامی شامل یک گنبد اصلی و مجموعه­ای از هشت گنبد زنجیروار و شش مینیاتور است .

هر روز صبح، شما می­توانید صدای اذان را از هر مسجد باشکوهی که نمازگزاران وفادارشان را صدا می­کنند، بشنوید.

بازار ادویه مصری در بازار ادویه جات استانبول ترکیه
بازار ادویه مصری در بازار ادویه جات استانبول ترکیه

بازار ادویه مصری در بازار ادویه جات

شما می­توانید این بازار رنگارنگ را –بزرگ ترین بازار در شهر– در زیر سقف هلالی شکل در منطقه فیت پیدا کنید. به محض وارد شدن شما متوجه بوی خوش قهوه، دارچین، زعفران و میخک را خواهید شد. هشتاد و پنج مغازه که در مسیری باریک در کنار هم قرار گرفته اند میوه های شیرین خشک شده و خشکبار می­فروشند. فروشندگان ترکی با خوشحالی منتظر شما برای تست کردن اجناس خود هستند.

قصر توپکاپی استانبول ترکیه
قصر توپکاپی استانبول ترکیه

قصر توپکاپی

با دیدن الماس­های درخشانی که در قصر توپکاپی هستند حیرت زده خواهید شد –یک محیط سر پوشیده پر از حیاط، اتاق های پر نقش و نگار و یک حرمسرا است – گنجی که سلطان­ها را برای سال ها در خود جای داده است. امروزه این مکان یک موزه زیبا است که در بین جاذبه های گردشگری جهان، منحصر به فرد است. شما از دروازه باشکوه که در سال ۱۴۷۸ توسط سلطان فیت ساخته شد وارد می شوید. طاقچه ها در قدیم با سرهای شورشیان و مجرمان به طور خوف آوری تزئین می شدند.

نمای زیبایی از رستوران وجود دارد، نمایی به سمت دریای مرمر و پل هایی که بر روی بوسفور وجود دارند. بازدید کنندگان سالن مقدس حفاظت شده می­توانند مواردی مانند کارکنان موسی، شمشیر، دندان ریش و ردای محمد را ببینند در حالی که صدای قرآن خواندن به طور زنده شنیده میشود. جواهرات، کارهای هنری از جنس طلا، زمردهایی به اندازه تخم مرغ و خنجر توپکایی مملو از جواهر در درون این گنج بزرگ دیده می شوند.

آب انبار پادشاهی استانبول ترکیه
آب انبار پادشاهی استانبول ترکیه

آب انبار پادشاهی

همه موزه ها در روز دوشنبه هر هفته تعطیل هستند پس این روز بسیار خوبی برای رفتن به زیر زمین و بازدید از تندیس سر گرگان مدوزا خواهد بود. این محفظه قدیمی رومی برای نگهداری آب یک کار چشمگیر مهندسی با سقف آجری که با ۳۳۶ ستون محکم شده است می باشد که کمی سرد و نم دار است. این تندیس به عنوان اساس یکی از ستون هایی که در آب قرار گرفته اند مورد استفاده قرار گرفته است؛ سر به صورت برعکس قرار گرفته و کسی دلیل آن را نمی داند.

مسجد آبی، مسجد آقا سلطان احمد استانبول ترکیه
مسجد آبی، مسجد آقا سلطان احمد استانبول ترکیه

آنچه قبل از رفتن باید دانست

  • موزه ها اصولا دوشنبه ها تعطیل هستند پس شروع اخر هفته خود را جمعه در نظر بگیرید.
  • بهترین سوغاتی سرامیک ها و قالیچه های ترک هستند. چرم نیز می تواند گزینه مناسب دیگری باشد.
  • قبل از وارد شدن به مسجد کفش های خود را دربیاورید و همه باید محجویانه لباس بپوشند.

مطلب پیشنهادی

سفری جذاب و بی دردسر به اروپا

سفری جذاب و بی دردسر به اروپا

قاره اروپا یکی از پر طرفدارترین قاره های دنیا است و هرساله تعداد بسیار فراوانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *